Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Kadry i płace w Outsourcingu – wady i zalety

Zapewne będąc przedsiębiorcą lub też pracownikiem, często zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak spora liczba pracodawców decyduje się na to, aby zarządzenie kadrami i płacami powierzyć podmiotowi zewnętrznemu. Chociaż może wydawać się to banalnie proste – w głównej mierze chodzi oczywiście o przeniesienie odpowiedzialności przed urzędem na inną firmę, a także o redukcję ponoszonych kosztów. Zanim sami sięgniemy po takie rozwiązanie, warto rozeznać się jakie faktycznie posiada ono plusy i minusy.

Jeżeli chodzi o outsourcing kadry i płace to obszar, którym na pewno mogą zostać nim objęte. To zazwyczaj specjaliści w tej dziedzinie, dlatego kompletnie nie musimy martwić się o niedopilnowanie jakichkolwiek kwestii, a nawet jeśli tak się stanie. Pamiętajmy, że wszelkie konsekwencje ponosi firma, której zlecamy daną usługę.

Outsourcing kadrowo płacowy – na czym polega?

Zapewne każde się domyśla, że naliczanie wynagrodzeń i wszelkie inne działania, które dotyczą kadr, płac, umów i wszystkiego co związane z personelem, jawi się jako coś niezwykle czasochłonnego i dość trudnego. Co więcej, od odpowiedzialnych za to osób wymaga to świetnej organizacji, niemałego doświadczenia, a także specjalistycznego oprogramowania. Dodatkowo, wszelkie błędy popełnione podczas naliczania płac, mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje i być dotkliwe.

W związku z powyższym, szerokie grono organizacji decyduje się na to, aby sprawy związane z kadrami i płacami powierzyć zewnętrznej firmie outsourcingowej. Dzięki temu, pracodawca może skupić się na tych zadaniach, które dotyczą prowadzenia i rozwoju swojej działalności.

Outsourcing kadrowo płacowy i jego zalety

Opisywany w tym artykule outsourcing kadrowo płacowy posiada wiele zalet, jednak wypada wymienić chociaż te najważniejsze, a jest to m.in.:

  • Całkowite przeniesienie odpowiedzialności na podmiot, któremu zlecamy outsourcing.
  • Znaczne zmniejszenie kosztów, które dotyczą prowadzenia działu kadrowo płacowe (czasami nawet o połowę).
  • Uniknięcie obowiązków i kosztów, które związane są z organizacją miejsca pracy dla działu kadrowo płacowego (zakup specjalnego oprogramowania, sprzętu komputerowego oraz koszty szkoleń).
  • Brak konieczności nieustannego szkolenia i doskonalenia umiejętności działu kadr i płac.
  • Szybkie i sprawne dostosowanie się do dynamicznych zmian w przepisach i warunkach, bez konieczności dodatkowych wydatków.
  • Pełna poufność w przedsiębiorstwie, która związana jest z wynagrodzeniami.
  • (W wypadku porządnych firm outsourcingowych), możliwość skorzystania z bezpłatnych porad oraz szkoleń dla kadry, a także kompleksowa dbałość o wszelkie aspekty kadrowe, które są gwarantem prawidłowego funkcjonowania firmy.
  • Stałe oraz przewidywalne wydatki związane z obsługą kadrowo płacową, (stawki, które zostały ustalone najczęściej są aktualne przez długie lata).
  • Bardzo precyzyjne i szczegółowe raporty z prowadzonych działań.

Jeśli skorzystamy z najnowocześniejszej obsługi kadrowo płacowej, będziemy mogli skorzystać też z jeszcze jednego udogodnienia. Mianowicie chodzi o digitalizację i archiwizację wszelkich dokumentów kadrowo płacowych przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich możliwych opcji bezpieczeństwa.

Wady

Jeśli postawimy na odpowiednią firmę, z pewnością nie będzie szansy doszukiwania się wad. Wątpliwości budzi jedynie to, że zachodzi konieczność przekazania zewnętrznemu podmiotowi swych firmowych dokumentów. To jednak ma sporo zalet, gdyż ciężar ich przechowywania nie spoczywa na nas, a posiadamy do nich dostęp w formie elektronicznej. Warto pamiętać, że renomowane firmy outsourcingowe, z pewnością nie niosą za sobą żadnego zagrożenia.