Ceny mieszkań w Tarnowskich Górach: 6 492 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Tarnowskich Górach - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Tarnowskich Górach wynosi 6 492 zł/m², o 210 zł/m², czyli 3,1% mniej niż średnia z 2025 r. Długoterminowy obraz jest jednak inny: od 2019 r. metr podrożał o 83%. Raport pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja tarnowskie24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 23 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 9 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Tarnowskich Górach: najważniejsze liczby

6 492 zł/m² to środkowa wartość zestawienia: połowę mieszkań sprzedano taniej za metr, połowę drożej. Środkowa połowa cen mieściła się w przedziale 5 375-7 490 zł/m².

Mediana całkowitej ceny zakupu wynosiła 347 000 zł, a mediana powierzchni 62 m². Są to osobne miary: nie należy traktować ich jako parametrów tego samego lokalu. Dla kupującego cena metra pomaga porównywać oferty, ale o potrzebnym budżecie przesądza cena całego mieszkania.

Infografika: ceny mieszkań w Tarnowskich Górach
Infografika: ceny mieszkań w Tarnowskich Górach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)6 701
wtórny6 400

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu rynku pierwotnego - wartość orientacyjna

6 701 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 400 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 4,7%. Taka różnica może odzwierciedlać zarówno nowszy budynek, jak i lokalizację inwestycji. Przy porównywaniu budżetów znaczenie ma również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
45-55 m² (2-pok.)6 144
55-70 m² (3-pok.)6 525
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 277 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 144 zł/m² dla mieszkań o powierzchni 45-55 m² to najniższa stawka w pokazanych grupach. W segmencie 55-70 m² mediana wynosi 6 525 zł/m², a dla 70-90 m² sięga 7 277 zł/m². Zestawienie nie pokazuje zatem automatycznego spadku ceny metra wraz ze wzrostem powierzchni.

Ceny wg metrażu - Tarnowskie Góry
Ceny wg metrażu - Tarnowskie Góry

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 830 zł/m² w rejonie Kolonia Jezioro to najwyższa wartość w zestawieniu. Najniższa, 4 277 zł/m², przypada na rejon Strzybnica. Rejon Osiedle PKP osiąga 6 288 zł/m², o 47% więcej niż rejon Strzybnica.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Kolonia Jezioro8 830 *
Osiedle Generała Władysława Andersa6 799 *
Osiedle PKP6 288
Piekary Rudne5 990
Osiedle Przyjaźń5 844
Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne5 147
Piaseczna4 929 *
Stare Repty4 645
Folwark Segiet4 421
Strzybnica4 277

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Tarnowskie Góry
Mapa cen mieszkań - Tarnowskie Góry

Ceny wg części miasta - Tarnowskie Góry
Ceny wg części miasta - Tarnowskie Góry

Ceny działek w Tarnowskich Górach

382 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 744 m². Przy wyborze gruntu obok stawki za metr istotne są możliwość zabudowy, dostęp do drogi i uzbrojenie - te cechy wpływają na koszty przygotowania inwestycji.

Więcej aktualności z Tarnowskich Gór znajdziesz na stronie głównej tarnowskie24.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na tarnowskie24.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie mieszkania 347 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 6 940 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.

Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 654 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 553 zł/m² w 2019 r. do 6 492 zł/m². Łącznie to 83%, przy średniorocznym tempie 9,0%. Wykres pozwala zestawić ten długi trend z obecnym spadkiem względem średniej z 2025 r.

Trend cen - Tarnowskie Góry
Trend cen - Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Tarnowskie Góry pozostają poniżej tego poziomu o 383 zł/m², ale powyżej stawek we wszystkich sąsiednich miastach pokazanych w tabeli.

Powiat tarnogórski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 477 zł/m²; rok wcześniej było to 5 426 zł/m² (+19,4%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 407 zł/m², czyli o 70 zł mniej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Tarnowskie Góry-6 492-
Radzionków8 km5 366-17,3%
Bytom11 km4 514-30,5%
Piekary Śląskie14 km4 593-29,3%
Zabrze17 km5 085-21,7%

W oddalonym o 8 km mieście Radzionków metr kosztował o 1 126 zł, czyli 17,3% mniej.

Komentarz analityczny

Spadek o 210 zł/m², czyli 3,1%, kontrastuje ze wzrostem o 83% od 2019 r. Lokalny rynek znajduje się więc poniżej poziomu odniesienia z 2025 r., ale nie wrócił do cen z początku analizowanej historii. Średnioroczne 9,0% opisuje przebieg całego okresu, nie tempo, którego należy oczekiwać w kolejnych miesiącach.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny spadek nie powiela zatem kierunku krajowego wskaźnika. Na rynek miejski wpływają konkretna oferta, struktura sprzedawanych lokali i możliwości finansowe nabywców.

Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 2026 r. 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet kupujących. Jeśli dostępność kredytów się poprawi, może wspierać popyt również lokalnie; jeśli oferta będzie rosła szybciej, presja na ceny może pozostać ograniczona. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Tarnowskich Górach?

Mediana wynosi 6 492 zł/m², a środkowa połowa cen mieści się między 5 375 a 7 490 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Tarnowskich Górach rosną, czy spadają?

W analizowanym zestawieniu mediana jest o 210 zł/m², czyli 3,1% niższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą wartość ma rejon Kolonia Jezioro: 8 830 zł/m², a najniższą rejon Strzybnica: 4 277 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi 6 701 zł/m² wobec 6 400 zł/m², co oznacza różnicę 4,7%.

Ile kosztuje działka w Tarnowskich Górach?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 382 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 744 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 42 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 4 listopada 2025 do 23 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (8 transakcji) i wtórny (34); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-01-23; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS obejmują cały powiat, także gminy wiejskie, i pochodzą z tego samego rejestru. Najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024, dlatego stanowią tło, a nie świeższą wersję miejskiego zestawienia.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły