W jaki sposób dosiewać trawę

U wielu osób trawa w ogrodzie stanowi bardzo istotny element estetyczny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że trawnik ma przerzedzenia. Dlatego jeszcze na starym trawniku powinniśmy przeprowadzić dosiew trawy. Warto więc wcześniej dowiedzieć się na czym polega dosiewanie trawy i kiedy należy to robić.

Jeżeli zdecydowałeś się na trawę z rolki lub z wysiewu ręcznego, będziesz musiał później zmierzyć się z ubytkami na trawniku. Nie wyglądają one oczywiście atrakcyjnie i psują one estetyczny wygląd naszego całego ogrodu. Powinniśmy więc w takim momencie zdecydować się na dosiewanie nowego trawnika.

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście regularne dosiewanie trawnika, ponieważ wtedy uzyskamy gęstą i zieloną trawę. Nie zapominajmy też o odpowiednim podlewaniu trawnika, jego nawożeniu i wertykulacji. Dzięki temu z pewnością uzyskamy naprawdę piękny trawnik, który będzie prezentować się bardzo estetyczne.

Kiedy dosiewać nowy trawnik?

Trawnik po zimie może wyglądać naprawdę źle. Jeżeli zdecydujemy się na wertykulację, może on wyglądać jeszcze gorzej. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj coroczne dosiewany trawy na naszym starym trawniku. Poleca się to zarówno w przypadku rocznych, jak i wieloletnich trawników. Warto jednak wcześniej wiedzieć, kiedy należy przeprowadzać dosiewanie trawnika.

Najlepiej zabrać się za to wczesną wiosną, kiedy śnieg topnieje i możemy zauważyć ubytki na naszym trawniku. Pamiętajmy też, że trawnik po zimie nie musi mieć żadnych ubytków. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli z nim żadnych problemów. Czasami rozwój trawnika może być nierównomierny. W takiej sytuacji, dosiew nowego trawnika również będzie konieczny.

Najbardziej poleca się uzupełnianie trawnika wiosną, zaraz po wertykulacji. W ten sposób poprawimy stan ziemi pod trawnik oraz stan darni. Jeżeli chodzi o ubytki w trawniku, może je powodować złe podlewanie trawnika, nieodpowiednia ziemia pod trawnik, szkodniki czy choroby traw. Polecamy także zapoznać się z ofertą tych specjalistów od aranżacji ogrodów.

Tradycyjne dosiewanie trawy

Zależy Ci na tym, żeby trawnik na wiosnę, czy nawet po wiośnie wyglądał atrakcyjnie? W takim razie warto zapoznać się z tym, jak prawidłowo go dosiewać. Istnieje kilka sposobów na to, jak przeprowadzić taki zabieg, jednak tutaj skupimy się na tradycyjnym dosiewaniu.

Ta metoda jest naprawdę prosta. Można ją wykonać już na istniejącym trawniku. Najważniejsze jest to, aby w dosiewce znajdowała się mieszanka traw, która była użyta przy powstawaniu trawnika. W ten sposób będziemy mieć pewność, że trawa będzie jednolita i będzie rosła w tym samym tempie co istniejący już trawnik.

Dosiewki trawy samozagęszczającej

Jest to inny sposób na uzupełnienie ubytków na trawników. Jest on trochę szybszy i dla niektórych o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, które dodatkowo charakteryzuje się wyższą jakością trawy. Obecnie na rynku możemy znaleźć specjalistyczne mieszanki traw, gdzie znajdziemy też wyselekcjonowane trawy, które rozrastają się przy pomocy podziemnych kłączy. Dzięki temu trawnik zagęści się bez naszej pomocy, ponieważ kępki trawy będą się co roku same rozrastały.

Takie trawy wykazują również właściwości mrozoodporne. Warto jednak pamiętać, że te mieszanki są droższe niż normalne mieszanki traw. Jest ona zdecydowanie warta swojej ceny.

Jeżeli zależy nam na pięknym trawniku, który co rok będzie nas zachwycał, należy pamiętać o corocznej pielęgnacji. Nie dotyczy to tylko dosiewania trawy, ale również nawadniania i dbania o niego cały rok.