Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej skutecznych metod ochrony metalowych elementów przed rozwojem korozji. Dzięki temu możemy bez problemu zabezpieczyć elementy, które są narażone na jakiekolwiek niszczenie. Do zabezpieczenia metalu służą tutaj zazwyczaj specjalne roztwory elektrolitowe.

Na czym to polega?

Na metal nakłada się dodatkową warstwę cynku. Dzięki temu uzyskujemy dodatkową warstwę ochronną. Cynk skutecznie zabezpiecza metal przed korozją. Zazwyczaj taki proces cynkowania wykonuje się standardowo w przypadku wszystkich metalowych elementów, które są narażone na kontakt z czynnikami, które mogą doprowadzić do rozwoju korozji. Proces cynkowania można przeprowadzić na dwa różne sposoby.

Pierwszym rodzaje cynkowania jest cynkowanie ognikowe. Tutaj metal jest zanurzany w kąpieli rozgrzanego do około 450 stopni cynku. Cynk roztopiony do takiej temperatury błyskawicznie przyczepia się do powierzchni metalu.

Kolejnym sposobem cynkowania jest cynkowanie galwaniczne. Tutaj do jego przeprowadzanie wykorzystuje się roztwory elektrolitowe. W kąpieli zanurza się element, natomiast całość przyłącza się do prądu. Zachodzi więc reakcja chemiczna, w wyniku której cynk przyłącza się do powierzchni metalu.

 Jak działa cynkowanie galwaniczne

Kto może wykonać cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne może przeprowadzić tylko i wyłącznie doświadczony zakład. Musi on posiadać odpowiednią technologię, która pozwala na przeprowadzenie takiego procesu. Do takiego cynkowania wykorzystuje się proces elektrolizy, więc potrzebne jest tutaj odpowiednie napięcie umożliwiające unieruchomienie reakcji chemicznej. Bez tego nie dojdzie do odpowiedniej zmiany między roztworem z cynkiem, a metalowym elementem. Przed cynkowaniem należy także oczyścić oraz odtłuścić każdy element. Jeżeli decydujemy się na regenerację elementów, potrzebny będzie również proces trawienia, który usunie wcześniejszą korozję. Dodatkowo w cynkowaniu można też pomalować powłokę metalu. Najczęstszym spotykanym kolorem jest czarny, jednak czasami ludzie decydują się na kolor żółty czy oliwkowy.

Cynkowanie galwaniczne jest bardzo popularnym rodzajem usługi. Dzięki niemu uzyskujemy tak naprawdę gładką oraz jednolitą powierzchnię. Warstwa cynku jest znacznie cieńsza niż w przypadku cynkowania ogniowego. Możemy tutaj zapomnieć o nieestetycznych nierównościach. Oczywiście im grubsza będzie warstwa cynku, tym lepsza będzie ochrona przed korozją. W wielu wypadkach więc stosuje się cynkowanie ogniowe. Jeżeli zależy nam na estetyce, warto skierować się na cynkowanie galwaniczne. Więcej na ten temat przeczytasz na https://obex.pl/

Podsumowując

Cynkowanie jest naprawdę ciekawym procesem, który pozwala nam na uzyskanie dodatkowej warstwy ochronnej. Cynk skutecznie zabezpiecza metale przed korozją, dlatego przydaje się on w naprawdę wielu sytuacjach. Istnieją dwa rodzaje cynkowania. Jeżeli zależy nam na estetyce, warto zastanowić się nad cynkowaniem galwanizacyjnym. Jego warstwa jest cieńsza, jednak nie zostawia żadnych nierówności. Natomiast cynkowanie ogniowe charakteryzuje się grubszą warstwą ochronną cynku.