Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Rozwijanie kreatywności poprzez DIY - przyjemność i oszczędność

Rozwijanie kreatywności u dzieci powinno być jednym z podstawowych zadań każdego rodzica. Myślenie niestereotypowe, poszukiwanie własnych, innowacyjnych rozwiązań jest jednym z najbardziej rozwijających czynników. Warto jednak pamiętać, że sama kreatywność nie jest zarezerwowana wyłącznie do wieku dziecięcego - równie cenna okazuje się ona być również w dorosłym życiu.

Osoby nią obdarzona postrzegane są przez otoczenie jako umiejące dopasować się do każdych okoliczności i tym samym - bardziej interesujące. Przestrzenią, w której idealnie można dać upust swojej kreatywności jest DIY, czyli angielskie "Do it yourself" ("zrób to sam!"). Jest to samodzielne tworzenie, przekształcanie, budowanie, dekorowanie, czyli w skrócie - nieszablonowe podejście do użytkowych rzeczy.

Co możemy zyskać dzięki DIY?

DIY jest świetnym sposobem na rozwijanie własnej kreatywności, a dodatkowo - idealnym pomysłem na ciekawe wykorzystanie czasu z dzieckiem lub z całą rodziną. Podczas wspólnego tworzenia dzielimy się pomysłami, spostrzeżeniami, dzięki czemu możemy zbudować nić porozumienia zarówno z tymi młodszymi jak i nieco starszymi pociechami. DIY daje ogromną satysfakcję - bo któż z nas nie poczuje choć odrobiny dumy ze swojego dzieła? Dla wielu osób ten rodzaj twórczości daje możliwość uwolnienia swoich emocji i pewnego rodzaju oczyszczenia od codzienności. Jest to przestrzeń, która stanowi dla nich codzienny relaks i czas dla siebie.

Jednakże DIY daje nam również bardziej wymierne korzyści. Zwróćmy uwagę, że "zrób to sam" to nie tylko prace plastyczne, które będą ozdabiać nasze mieszkanie. To również ruch, który ma wielu swoich zwolenników wśród osób sprzeciwiających się nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Dzięki temu, możemy nadać nowe życie przedmiotom, bądź też tworzyć rozmaite ozdoby, albo i nawet (opcja dla bardziej kreatywnych) własne meble! Patrząc z takiej perspektywy DIY wiąże się z oszczędnością pieniędzy, które wydalibyśmy na gotowe przedmioty. Nie sposób również nie zauważyć, że samodzielnie wykonane rzeczy sprawią, że nasze wnętrza staną nam się jeszcze bliższe i bardziej "nasze".

Gdzie możemy wykorzystać DIY?

Kreatywność związana z DIY może wiązać się zarówno z tworzeniem rzeczy od podstaw jak i przekształcaniem tych, które już posiadamy. Patrząc na to w taki sposób, można dojść do wniosku, że samemu możemy zrobić tak naprawdę... wszystko. Począwszy od prostych ozdób, poprzez biżuterię, kończąc na meblach i większych, użytkowych przedmiotach. DIY możemy wykorzystać niemal w każdej dziedzinie, nie tylko na własny użytek, ale również tworząc w ten sposób niepowtarzalne prezenty. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że najlepsze prezenty to te od serca, a tego w przedmiotach wykonywanych samodzielnie nie brakuje!

Każdy może rozpocząć swoją przygodę z DIY i w ten sposób rozwijać swoją kreatywność. Na początek można skorzystać z wielu gotowych pomysłów dostępnych w internecie - znajdziemy tam zarówno coś dla początkujących jak i tych nieco bardziej zaawansowanych, a jeżeli potrzebujemy materiałów, to warto odwiedzić stronę Dekolo.pl. Z czasem sami zaczniemy dostrzegać potencjał drzemiący w codziennie użytkowanych przedmiotach i tworzyć z nich niebanalne rzeczy.