Z roku na rok wzrasta liczba ludzi, która korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Są to zarówno klienci indywidualni, jak i ci biznesowi. Nic w tym dziwnego, ponieważ większość wypożyczalni oferuje naprawdę ciekawe warunki oraz posiadają oni oferty dostosowane do każdego klienta. Mamy opcję wypożyczenia samochodu o dowolnym typie, z manualną skrzynią biegów lub automatyczną, luksusowe albo miejskie. Wszystko zależy od nas czego tak naprawdę wybierzemy.

O czym musimy wiedzieć?

Na samym początku najlepiej jest zapoznać się z zasadami co do wypożyczenia samochodu. Zazwyczaj warunki wypożyczenia auta są podobne niezależnie od tego czy jesteśmy klientem indywidualnym czy firmą. Początkowym etapem wynajęcia auta będzie jego rezerwacja. Możemy to zrobić telefonicznie, przez internet lub osobiście w siedzibie wypożyczalni. Najlepiej będzie, jeśli przed rezerwacją będziemy już wiedzieć jakie auto chcemy wypożyczyć i na jak długo. To pozwoli nam przyspieszyć etap rezerwacji.

Warto również ustalić z konsultantem miejsce odbioru i zwrotu samochodu. Dzięki temu będziemy już na tym etapie pewni, gdzie będziemy mogli odebrać auto. Kolejną sprawą jest sama kaucja. Firmy pobierają ją w formie zablokowania środków na koncie. Jej wysokość jest różna, ponieważ zależy ona od klasy oraz modelu auta. Na jej wpływ również ma długość wypożyczenia samochodu, dlatego warto dokładnie przeanalizować trasę naszej podróży.

Jakie są ogólne koszty takiej usługi? Jest ona zależna oczywiście od tego jakie auto wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na samochód kompaktowy, który idealnie sprawdzi się w zakorkowanym mieście, zapłacimy oczywiście mniej. Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z bardziej komfortowego samochodu, zapłacimy już trochę więcej. Sam czas wynajmu również ma tutaj znaczenie. Co więcej, warto przemyśleć jakie wyposażenie samochodu potrzebujemy. Czy musimy mieć foteliki dla dzieci itd. Są to sprawy, które potrafią znacząco podnieść cenę całego wypożyczenia samochodu.

Jeśli już zdecydowałeś, z której wypożyczalni samochodów Kraków skorzystasz, jakim autem będziesz się poruszać i co ma się w nim znajdować, warto sprawdzić, czy masz wszystkie wymagane dokumenty. Potrzebne będzie Ci przede wszystkim dowód osobisty, prawo jazdy oraz karta płatnicza. Jeżeli wynajmujesz samochód na firmę, przyda się również kserokopia zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpis z rejestru KRS. Ważny jest również dokument zawierający REGON oraz NIP.

Ograniczenia

Warto również pamiętać o pewnych ograniczeniach w przypadku niektórych wypożyczalni samochodowych. W wielu z nich ograniczeniem z pewnością jest sam wiek kierowcy. Osoby poniżej 25 roku życia mogą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Często do prowadzenia wynajętego auta potrzebny jest również co najmniej rok stażu. Będzie to sprawdzane na podstawie wydania plastiku.

Kolejną ważną kwestią jest limit kilometrów. Jeżeli planujemy podróżować tylko po jednym mieście, nie powinniśmy się o to martwić, ponieważ ciężko będzie nam przekroczyć taki limit. Jeśli jednak planujemy już dłuższe podróże, warto wziąć to pod uwagę, ponieważ możemy zapłacić za to dodatkowe pieniądze.

Pamiętajmy również o ubezpieczeniu swojego samochodu. Wypożyczalnie z reguły nie mają dużo wspólnego z firmami ubezpieczeniowymi. Warto dowiedzieć się czy może Ci przysługiwać samochód zastępczy z oc sprawcy link4. Dzięki temu podczas kolizji, która nie była spowodowana przez Ciebie, możesz otrzymać zastępczy samochód, który sprawi, że nie będziesz marnował czasu podczas swojej podróży.

Jak wypożyczyć auto?