Tarnogórska Rada Miejska zdecydowała dziś, że prof. Marian Zembala będzie miał w mieście swój skwer. Jego imię będzie nosił plac przed dworcem kolejowym, czyli jedno z centralnych miejsc w mieście.
– Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać – powiedział Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór uzasadniając podjęcie uchwały.
Burmistrz wskazał, że pomysłodawcą nazwania placu w mieście imieniem zmarłego dwa lata temu profesora był Marek Breguła. Później do Urzędu Miejskiego złożono petycję w tej sprawie, ale ze względów formalnych nie została rozpatrzona.
– To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania Jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał Marek Breguła, inicjator nadania imienia, radny i jednocześnie pacjent, u którego profesor Zembala jako pierwszemu w Polsce przeszczepił jednocześnie płuca i serce.
– Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje Mu dziś bardzo wiele osób – wskazał Breguła.
Ne sesji obecna była rodzina urodzonego w Krzepicach profesora Zembali, który był jednym z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny transplantologii serca i płuc.
– Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni – przyznał Paweł Zembala, syn profesora.
– Mąż Tarnowskie Góry uważał za swoje miasto – dodała łamiącym się głosem pani Hanna Zembala, żona profesora.
– Mimo że przebywamy w różnych miejscach, sercem związani jesteśmy wszyscy z tym miejscem – zakończył Michał, drugi syn kardiochirurga.
Gdzie znajdzie się skwer? Zerknijcie na grafikę poniżej:
Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach, zmarł 19 marca 2022 r. w Zbrosławicach polski lekarz, kardiochirurg, profesor nauk medycznych, w 2015 minister zdrowia, poseł na Sejm VIII kadencji.
Kawaler Orderu Orła Białego. W rodzinnych Krzepicach ukończył szkołę podstawową i liceum. W 1974 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, otrzymał równocześnie ogólnopolskie wyróżnienie Primus Inter Pares. Od 1975 roku do 1981 roku był asystentem i starszym asystentem w Klinice Chirurgii Serca tej uczelni.
Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych objął stanowisko adiunkta. Od 1980 roku rzez kilka lat przebywał w Holandii na stażu naukowym na Uniwersytecie w Utrechcie, skąd w 1985 roku powrócił na zaproszenie profesora Zbigniewa Religi, by podjąć pracę w utworzonej wówczas, i kierowanej przez niego, Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. Specjalizował się następnie w zakresie kardiochirurgii.
W 1992 roku habilitował się na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Chirurgiczna reperfuzja mięśnia sercowego w świeżym zawale”.
W latach 1992–1995 był członkiem rady naukowej World Society of CardioThoracic Surgeons.
W 1993 roku objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 roku został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, a w latach 1997–1999 był prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. W 1998 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii. W pracy zawodowej Marian Zembala specjalizował się w transplantologii serca i płuc, w 1997 roku jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.
W 2011 roku został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.