Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Wraz ze wzrostem liczby incydentów związanych z jazdą pod wpływem alkoholu na całym świecie, rządy próbują rozprawić się z tymi przypadkami. Chociaż nigdy nie należy lekceważyć jazdy pod wpływem, istnieje wiele zastosowań w tym konkretnym przypadku użycia. Istnieje wiele korzyści, jakie niesie ze sobą takie podejście. Po pierwsze, oszczędza czas i pieniądze. Innym jest to, że zapewnia wygodę osobom, które inaczej nie byłyby w stanie bezpiecznie wrócić do domu. Alkomat jest przyrządem wykrywającym alkohol w powietrzu i zastąpił konwencjonalny alkomat. Wykorzystuje czujnik podczerwieni do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu i mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwszy patent na tę technologię został zgłoszony w 1929 roku i odniósł sukces komercyjny po II wojnie światowej.

Co to jest alkomat i jak działa?

Alkomaty to urządzenia wykrywające obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Mogą być trzymane w ręku lub wbudowane w samochody lub inne maszyny.

Alkomat dostępny na https://neomaniak.pl to urządzenie, w które dana osoba może dmuchać, aby zmierzyć zawartość alkoholu we krwi (BAC) danej osoby. Jest zwykle używany przez funkcjonariuszy organów ścigania. Alkomat zmierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, przeprowadzając reakcję chemiczną. W tym procesie zostanie wykryty poziom alkoholu i podany zostanie dokładny odczyt.

Historia alkomatu i rozwój technologii wykrywania alkoholu

W latach czterdziestych naukowcy z University of Michigan opracowali urządzenie, które mierzy zawartość alkoholu we krwi. W 1947 roku urządzenie to stało się pierwszym „alkomatem” używanym przez organy ścigania do wykrywania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. W 1971 roku dr Joseph A. Scott wynalazł nową technologię, która jest obecnie wykorzystywana jako podstawowe narzędzie w zapobieganiu prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu oraz rehabilitacji uzależnień: czujnik alkoholu w wydychanym powietrzu (BAS). Chociaż rozwój tej technologii wiązało się z wieloma wyzwaniami, została ona szeroko zaakceptowana i obecnie jest powszechnie znana jako ASDM – Alco Screening Device for Measurement system lub Alcohol sensors-Drug Matrices. Nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących technologii wykrywania alkoholu, ale należy zauważyć, że nastąpił znaczny wzrost liczby opracowanych technologii

Jakie są rodzaje technologii wykrywania alkoholu?

Technologia wykrywania alkoholu służy do ochrony ludzi i mienia. Może zapewnić profilaktykę i leczenie uzależnienia od alkoholu. Istnieje sześć różnych rodzajów technologii wykrywania alkoholu stosowanych na całym świecie w celu zapobiegania prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Urządzenia te mogą wykrywać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, poziom alkoholu w ślinie i poziom alkoholu w moczu. Oto trzy najpopularniejsze'“

  • AlcoDOG: alkomat, który wykrywa alkohol w Twoim oddechu, mierząc zdolność węszenia Twojego psa.
  • Alkomat jonizacyjny: Podręczne urządzenie wykrywające obecność alkoholu w próbce otaczającego powietrza (tj. poprzez pomiar ilości atomów tlenu)
  • Czujnik alkoholu: elektroniczny czujnik, który mierzy zanieczyszczenia, takie jak tlenek węgla, dwutlenek węgla i tlenek azotu, które są często uwalniane w obecności substancji takich jak etanol.