Czy można przeprowadzić kalibrację alkomatu samodzielnie?

Wiele osób nie lubi korzystać z serwisów i każdy sprzęt naprawia samodzielnie. O ile samodzielnie można przeprowadzić czyszczenie twardego dysku w komputerze albo naprawić jakieś awarie, tak w przypadku niektórych sprzętów jest to trudne, a czasem niemożliwe. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można przeprowadzić kalibrację alkomatu samodzielnie. Warto więc dowiedzieć się na czym ona polega, bo wtedy wiele się rozjaśni.

Kalibracja alkomatu krok po kroku - poznaj jak wygląda ten proces

Do skalibrowania alkomatu potrzebny jest symulator wydechu. Jest to urządzenie, które wydmuchuje powietrze zawierające wzorcowe, ustawione stężenie alkoholu. Wypełnia się go wzorcem o podanym stężeniu, a następnie włącza pompę powietrza. Dzięki temu nie tylko stężenie alkoholu jest takie samo, ale również siła nadmuchu. Alkomat musi być ustawiony tak by odczytywał dokładne wzorce z symulatora wydechu. Przed dokonaniem kalibracji trzeba wprowadzić alkomat w tryb kalibracji za pomocą dedykowanego serwisowego oprogramowania. Warto wiedzieć, że w przypadku odchylenia 0,05, które ustala producent jako margines błędu, przy kalibracji do wartości 0,50 promila zarówno pomiar 0,45 promila, jak i 0,55 promila będzie prawidłowy.

Zatem, czy można przeprowadzić kalibrację urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu samodzielnie?

Z powyższego opisu jasno wynika, że jest to proces skomplikowany i wymaga specjalistycznego urządzenia, jakim jest symulator oddechu. Trzeba też mieć duże doświadczenie w użytkowaniu takiego sprzętu, a także używać go w odpowiednich warunkach. Do tego cena takiego urządzenia na pewno nie jest na każdą kieszeń, warto jednak sprawdzić ofertę na https://alkopatrol.pl. Zatem znacznie lepiej powierzyć kalibrację fachowcom. Alkomat może dzięki temu działać prawidłowo przez kolejne miesiące, aż do koniecznej, kolejnej kalibracji. Fachowcy często radzą, by alkomaty półprzewodnikowe kalibrować raz na pół roku, natomiast elektrochemiczne - przynajmniej raz do roku. Nawet jeśli alkomat jest użytkowany rzadko, to warto zweryfikować w profesjonalnym serwisie czy działa prawidłowo. Sprawdzenie działania alkomatu na symulatorze bez całej procedury kalibracji może być nawet bezpłatne. Zatem warto sprawdzić, czy nasze przypuszczenia, że urządzenie działa jeszcze prawidłowo są słuszne, czy jednak pomyliliśmy się i alkomat należy poddać kalibracji. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo!