Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Mówiąc o akcesoriach do drzwi, większość z nas powie o klamce, zamku, zawiasach, prowadnicy czy wizjerze. Czy jednak znalazłaby się choć jedna osoba na dziesięć, która powiedziałaby „kołatka do drzwi”? Z pewnością jest to bardzo wątpliwe, ponieważ kołatki to rozwiązania, które już dawno wypadły z powszechnego obiegu i stosuje się je bardzo rzadko. Niemniej jednak stanowią one sposób na wspaniałe ozdobienie drzwi i dlatego dzisiaj opowiemy o nich trochę więcej – za pomocą pytań i odpowiedzi. Zapraszamy!

Nowoczesna kołatka do drzwi

Czym jest kołatka do drzwi zewnętrznych i jaka jest jej historia?

Kołatka do drzwi to tak naprawdę specjalny uchwyt, montowany po zewnętrznej stronie drzwi – zazwyczaj na środku albo w górnej części skrzydła. Dzięki uchwytowi możliwe jest głośnie zapukanie do drzwi i tym samym poinformowanie gospodarzy o nadejściu gości. Niegdyś kołatki pełniły więc tę samą rolę, co dzisiaj dzwonki elektryczne czy domofony, w związku z czym były rozwiązaniami bardzo popularnym. Kiedy z czasem odkryto ich funkcję dekoracyjną, popularność ta znacznie wzrosła, a ozdobna kołatka do drzwi stała się ważnym elementem wejść nie tylko domów, ale i kościołów.

Jeżeli zaś chodzi o historię – kołatki do drzwi mosiężne stosowane były już w starożytności, gdzie miały bardzo prostą budowę, a ich celem było głośne informowanie gospodarzy o nadejściu gości. W średniowieczu wzrosło ich znaczenie – ze względu na rozmaite, ozdobne elementy, które im towarzyszyły, a także właściwości magiczne, jakie zaczęto im przypisywać. Okazało się bowiem, że kołatki w kształcie np. lwa czy klepsydry, mogą przeganiać złe duchy, a nawet śmierć przed przekroczeniem progu domu. Stąd też popularność kołatek z głową lwa – jedna z nich znajduje się np. na Drzwiach Gnieźnieńskich.

Współcześnie kołatka na drzwi wyszła z użycia – korzysta się z niej często w Anglii, gdzie jest elementem tradycji czy w krajach muzułmańskich. U nas ma to miejsce dość rzadko, a patrząc na estetykę wykonania i różnorodność kołatek, można powiedzieć – wielka szkoda.

Jakie są podstawowe zalety kołatek?

Dzięki swojej funkcjonalności, metalowa kołatka do drzwi potrafi doskonale zastąpić dzwonek czy domofon – np. w razie awarii któregoś z tych urządzeń. Jest wykonywana z bardzo trwałych, odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów, w związku z czym jej odporność jest zdecydowanie ponadprzeciętna. Co więcej – to rozwiązanie niezwykle piękne, które będzie pasowało do rozmaitych drzwi i wykonywane z największą dbałością o szczegóły, często przez największych mistrzów w swoim fachu.

Z jakich materiałów najczęściej wykonywana jest ozdobna kołatka do drzwi?

Przede wszystkim – z tych najtrwalszych, ponieważ to właśnie trwałość jest najbardziej istotna w przypadku kołatek. Dzięki temu możliwe jest użytkowanie jej przez bardzo długi czas, dlatego zwróć na to szczególną uwagę podczas wyboru. Najbardziej wytrzymała okaże się metalowa kołatka do drzwi i również ona posiadać będzie najwyższe walory estetyczne.

Czy kołatka na drzwi sprawdzi się w dzisiejszych domach?

Choć w teorii kołatki na drzwi mogłyby wydawać się archaiczne i przestarzała, szczególnie w dobie domofonów i dzwonków, praktyka pokazuje, że… są to rozwiązania wciąż prezentujące się pięknie i sprawdzające się w przypadku nowoczesnych domów. Szczególnie tych, posiadających spore, drewniane drzwi, stanowiąc ich znakomite dopełnienie. Masz możliwość postawienia na rozmaite rozwiązania, dostosowane do Twojego gustu oraz drzwi i frontu domu. Możesz też stawiać na nowoczesne rozwiązania, takie jak kołatka do drzwi z wizjerem.

Czym kierować się, wybierając kołatki do drzwi mosiężne?

Oczywiście wyglądem, jakością zastosowanych materiałów oraz ceną – wybieraj rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb, a kiedy masz wątpliwości, możesz pokierować się opiniami innych użytkowników. O ile oczywiście takie znajdziesz, bo jak wiesz, kołatki nie są obecnie zbyt popularne. Wybierz więc mądrze i ciesz się doskonałym rozwiązaniem w swoim domu!