Czy wszystkie igły do tatuażu pasują do każdej maszynki? Sprawdzamy!

Wokół tatuaży narosło wiele mitów. Większość z nich dotyczy igły do tatuażu. Ten kluczowy element całego procesu wciąż wzbudza sporo obaw. Niesłusznie. Poniżej przeczytasz, jak dobrać igły i poprawnie zamontować je na maszynce.

Typy igieł do tatuażu: zwróć uwagę na różnice

Igły do tatuażu potrafią się znacząco od siebie różnić. A to, jak są zbudowane, w znacznym stopniu wpływa na ich właściwości oraz sposób tatuowania. Każdy tatuator musi więc przede wszystkim opanować podstawową wiedzę i umieć określić, jakie igły do tatuażu sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu. Podstawowe typy to:

  • Igły Flat (FL) są zlutowane ze sobą w jednym rzędzie.
  • Igły Round Liner (RL) są ułożone w ciasnym okręgu.
  • Round Shader (RS) podobnie jak igły RL są ułożone w okręgu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do cieniowania.
  • Igły Magnum (MG) są ułożone w dwóch rzedach
  • Igły Round Magnum (RM) podobnie jak MG są ułożone w dwóch rzędach, tym razem przybierają jednak formę łuku.

Oprócz tego pod uwagę należy wziąć również grubość igieł (od 0,2 do 0,4 mm), długość samego ostrza (od ST – krótkie przez LT – długie aż po XLT – bardzo długie) oraz liczbę wzajemnie zlutowanych ze sobą igieł w jednym zestawie. Dopiero znając komplet tych informacji, można poprawnie odczytać oznaczenia umieszczane na opakowaniach i dobrać igłę do konkretnego przeznaczenia.

Jak wygląda ustawienie igły w maszynce do tatuażu?

Sama igła i maszynka to jednak nie wszystko – przynajmniej nie w każdym przypadku. To, jakie igły będziesz stosować, w znacznej mierze zależy od typu maszynki oraz gryfu, czyli jej podstawowego elementu, za który trzyma artysta w trakcie tatuowania.

W przypadku igieł klasycznych potrzebny będzie także dziób: umieszcza się go w gryfie, a dopiero w nim umieszcza się igłę. Samo ustawienie igły w maszynce do tatuażu jest więc nieco skomplikowane. Wymaga także odpowiedniego dobrania zarówno gryfu, jak i dziobu do igły. Dzioby muszą być dostosowane do typu igły – inne sprawdzą się w przypadku igieł Flat czy Round. Zmiana igły każdorazowo wymaga natomiast dosyć skomplikowanego demontażu i ponownego wybierania ustawień.

Igły typu cartridge: prościej i skuteczniej

Istnieje jednak również inna możliwość, dzięki której cały proces – zarówno montażu, jak i doboru sprzętu – może być zdecydowanie prostszy. Wystarczy, że sięgniesz po igły do tatuażu typu cartridge: https://orakon.pl/category/igly-do-tatuazu-cartridge.

Są to tak zwane igły modułowe, które fabrycznie łączy się z odpowiednim dziobem, więc w praktyce wystarczy jedynie zamontować je w gryfie. Ten oczywiście musi być przystosowany do montażu modułów, jednak nie ma powodów do niepokojów: pasować będą dowolne igły typu cartridge. Nic nie zmienia się natomiast pod względem rodzajów i opisów samych igieł: również w tym przypadku musisz zdecydować, jaki typ, średnica czy długość ostrza Cię interesują.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z igieł klasycznych, czy igieł typu cartridge, nie zmieniają się również standardy dotyczące bezpieczeństwa. Przede wszystkim pamiętaj, że każda igła jest jednorazowa. Możesz korzystać z niej wyłącznie raz podczas sesji z konkretnym klientem.

Zwróć również uwagę na datę umieszczoną na opakowaniu. Igły są produktami sterylnymi (co jest kluczowe dla bezpiecznego korzystania z nich). Po wskazanym terminie nie należy z nich korzystać ze względu na ryzyko utraty deklarowanych przez producenta właściwości. Zawsze stawiaj także na igły najwyższej jakości, aby osiągnąć najlepszy rezultat artystyczny i bezpieczeństwo.