Zarząd Transportu Metropolitalnego w okolicach 1 listopada ułatwi dojazdy na cmentarze. Największymi udogodnieniami będą specjalne linie autobusowe oraz umożliwienie we Wszystkich Świętych bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Pierwsze zmiany w rozkładach zaczną obowiązywać już 28 października.

Od 28 października do 2 listopada niektóre kursy poszczególnych linii będą realizowane większymi niż zazwyczaj pojazdami. Ponadto zmieniane będą niektóre trasy autobusów. Na razie nie przewiduje się żadnych zmian na terenie powiatu tarnogórskiego, ale warto wiedzieć gdzie w w najbliższej okolicy planuje się je wprowadzić.

BYTOM – od 29 października 2022 r. do 2 listopada 2022 r.

Tymczasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w rejonie cmentarza przy ulicy Andersa w Bytomiu-Miechowicach. Autobusy linii: 135, 169 i 176, będą kursowały objazdem w obu kierunkach.

 • nie będą obsługiwane przystanki: Miechowice Plac Słoneczny i Miechowice Zjednoczenia.
 • w zamian obsługiwane będą przystanki: Miechowice Plac Zamkowy i Miechowice Plac Szpitalny.

Objazd będzie obowiązywał:

 • na linii 169 – od 29 października 2022 r. do 2 listopada 2022 r.,
 • na liniach 135 i 176 – 31 października 2022 r. i 2 listopada 2022 r.

Gliwice – od 29 października 2022 r. do 1 listopada 2022 r.

linie autobusowe nr: 57, 259, 280, 692 i 692N w kierunku centrum Gliwic będą kursowały trasą zmienioną:

 • nie będą obsługiwane przystanki: Osiedle Wojska Polskiego Kozielska, Osiedle Wojska Polskiego Szkoła i Gliwice Góry Chełmskiej,
 • w zamian obsługiwane będą przystanki: Osiedle Wojska Polskiego Ordona, Osiedle Wojska Polskiego Czwartaków, Gliwice Aleja Majowa i Gliwice Wyspiańskiego.

Przystanek Gliwice Cmentarz Centralny będzie obsługiwany przy ulicy Andersa.

W kierunku Brzezinki i Osiedla Waryńskiego trasa ww. linii pozostanie bez zmian.

W związku z wprowadzeniem czasowo ruchu jednokierunkowego na odcinku ulicy Myśliwskiej i św. Wojciecha w rejonie cmentarza przy ulicy św. Wojciecha – linie autobusowe: 187, 699 i 702 będą kursowały w kierunku Osiedla Obrońców Pokoju trasą objazdową:

 • nie będzie obsługiwany przystanek: Obrońców Pokoju Lisia, natomiast stanowisko przystanku Osiedle Kopernika Myśliwska zostanie przeniesione na ulicę św. Wojciecha.

Dla linii tych utworzony zostanie tymczasowy przystanek Gliwice Cmentarz św. Wojciecha:

 • w kierunku Osiedla Obrońców Pokoju: na ulicy św. Wojciecha przy bramie wejściowej na cmentarz,
 • w kierunku Centrum: na ulicy Myśliwskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Bończyka.

W kierunku ulicy Toszeckiej trasa ww. linii pozostanie bez zmian.

Linia 693 pojedzie trasą objazdową:

 • w kierunku Żerniki Osiedle po obsłudze przystanku Osiedle Kopernika 02 pojedzie trasą objazdową i obsłuży przystanki Osiedle Kopernika Myśliwska 02, Gliwice Toszecka 01, Gliwice Świętojańska 01, Osiedle Kopernika Myśliwska 05, Gliwice Cmentarz św. Wojciecha 01; nie będzie obsługiwany przystanek: Obrońców Pokoju Lisia,
 • w kierunku Stare Łabędy Einsteina po obsłudze przystanku Obrońców Pokoju Lisia zostanie obsłużony tymczasowy przystanek Gliwice Świętego Wojciecha.

 

ZABRZE – od 29 października 2022 r. do 1 listopada 2022 r.

W związku z wprowadzeniem czasowo ruchu jednokierunkowego w ciągu ulic: św. Józefa i Czołgistów o przebiegu od ulicy Roosevelta do ulicy Matejki, okrężna linia autobusowa 720 w kierunku Osiedla Kopernika będzie kursowała trasą objazdową.

 • nie będą obsługiwane przystanki: Zabrze Matejki, Zabrze Struga i Zabrze Czołgistów.
 • w zamian obsługiwane będą przystanki: Zabrze de Gaullea Ślęczka i Zabrze Kościół Św. Józefa.

W kierunku przeciwnym przebieg trasy linii 720 pozostanie bez zmian.

 

W przypadku zaplanowania kolejnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej warto zapoznać się z aktualną wersją komunikatu o nich informującego: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/bezplatna-komunikacja-publiczna-i-uruchomienie-linii-specjalnych-na-wszystkich-swietych