Zalety paliwa do silników Diesla i sposoby jego wykorzystania

Olej napędowy jest stosowany w silnikach wysokoprężnych. Zazwyczaj jest to mieszanina różnych węglowodorów i dodatków, ale może być również czysty. Właściwości oleju napędowego sprawiają, że jest on idealny do stosowania w silnikach; ma wysokie punkty zapłonu i niską prężność par, więc nie zapali się łatwo i nie wyparuje szybko. Posiada również szeroki zakres temperatur wrzenia, co zapewnia stały dopływ energii do silnika w miarę zmian jego temperatury pracy. Olej napędowy jest produkowany z różnych źródeł, takich jak gaz ziemny, ropa naftowa i oleje roślinne, takie jak olej sojowy i palmowy. Przyjrzyjmy się zaletom oleju napędowego i kilku sposobom, w jaki można go wykorzystać w codziennym życiu.

Jakie są zalety oleju napędowego?

Istnieje wiele korzyści z używania oleju napędowego. Jest to główny powód, dla którego stał się on wyborem dla wielu branż. Jednak największe zalety oleju napędowego to fakt, że jest on stosunkowo niedrogim źródłem energii i ma wysoką gęstość energetyczną. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

  • Po pierwsze, olej napędowy jest stosunkowo niedrogim źródłem energii, ponieważ jest wytwarzany z różnych źródeł, a ceny ropy naftowej są zazwyczaj niższe niż ceny paliw opartych na ropie naftowej.
  • Ponadto olej napędowy ma dużą gęstość energii, co oznacza, że można przechowywać jego duże ilości na małej przestrzeni.

Dzięki temu idealnie nadaje się do wykorzystania w transporcie. Hurtownia paliw Warszawa jest łatwa w znalezieniu dzięki popularności tego paliwa. Kolejną zaletą jest to, że olej napędowy ma niską prężność par, więc jest mniej prawdopodobne, że wyparuje lub spali się w niskiej temperaturze. Olej napędowy ma również wysoką temperaturę zapłonu, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, aby zapalić się w kontakcie ze źródłem zapłonu. Olej napędowy jest również bardzo stabilny, więc jest mniej prawdopodobne, że wejdzie w reakcję z innymi substancjami chemicznymi.

Jak powstaje olej napędowy?

Olej napędowy może być wytwarzany z wielu różnych źródeł, w tym z ropy naftowej, gazu ziemnego i olejów roślinnych, takich jak olej sojowy i palmowy. Proces rozpoczyna się od destylacji, która polega na podgrzewaniu ropy naftowej w celu oddzielenia różnych łańcuchów węglowodorowych, z których składa się paliwo. Następnie ropa naftowa jest poddawana reakcji z wodorem w procesie zwanym hydrokrakingiem. Ma to na celu modyfikację łańcuchów węglowodorowych, tak aby nadawały się do wykorzystania jako olej napędowy. Olej napędowy jest następnie rafinowany w celu usunięcia zanieczyszczeń i dodaje się do niego dodatki, aby nadawał się do wykorzystania w transporcie.