Filtrowanie oleju hydraulicznego, czyli jak przedłużyć żywotność układu hydraulicznego?

Prowadzenie działalności biznesowej w szeroko pojętej branży przemysłowej zdecydowanie nie należy do mało wymagających wyzwań. Konieczne jest nie tylko nawiązywanie relacji biznesowych czy rekrutacja pracowników, ale także takie pozornie nieistotne działania jak regularne dbanie o dobry stan aparatury wykorzystywanej podczas codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: podejmowanie takich działań, które pozwolą na płynną pracę wszystkich układów w maszynach. Aby zapewnić prawidłowe działanie układu hydraulicznego, konieczna jest profesjonalna filtracja oleju.

Filtracja oleju hydraulicznego – dlaczego usługa ta jest niezbędna w branży przemysłowej?

Poprawnie działający układ hydrauliczny to absolutne minimum do tego, by maszyna wykorzystywana w przemyśle mogła prawidłowo pracować. Tymczasem, należy pamiętać, że jego działanie jest – w przypadku pracy na hali przemysłowej – stale narażone na szkodliwe warunki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w takich branżach jak na przykład produkcyjna, nieodłącznym elementem są różnego rodzaju odpady, w tym między innymi:

 • trociny,
 • wiór,
 • drobinki cementu,
 • popiół,
 • piasek,
 • żwir,
 • odpryski lakieru lub farby,
 • zanieczyszczona woda,
 • dwutlenek węgla

oraz wiele innych. W zależności od rodzaju produktów wytwarzanych lub obrabianych w danym przedsiębiorstwie przemysłowym lub produkcyjnym może być to właściwie każdy rodzaj odpadów. Tymczasem, doprowadzają one niestety do zanieczyszczenia płynu (oleju) znajdującego się w układzie hydraulicznym. Jest to problem powszechny – większość awarii układów hydraulicznych w maszynach jest spowodowana właśnie złą jakością znajdującego się w nich oleju.

Skuteczna ochrona „wnętrza” maszyn przemysłowych przed dostaniem się tego typu odpadów to zadanie, którego wykonanie graniczy z niemożliwością. Na szczęście, nie oznacza to, że uniknięcie negatywnych konsekwencji takiego stanu rzeczy jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie, możliwe są dwa rodzaje działań zapobiegających wystąpieniu awarii:

 • wymiana oleju hydraulicznego na nowy,
 • filtracja oleju hydraulicznego dotychczas wykorzystywanego w maszynie.

Pierwsze z rozwiązań, tzn. wymiana oleju na nowy, jest działaniem skutecznym, lecz nie optymalnym. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczenie jest bardzo proste: zakup nowego oleju to stosunkowo wysoki wydatek, a sama czynność jest szkodliwa, jeśli chodzi o wpływ na funkcjonowanie środowiska naturalnego.

To właśnie dlatego coraz większą popularność zdobywa profesjonalna usługa polegająca na filtrowaniu oleju hydraulicznego, czyli wyczyszczeniu go z niemal wszystkich rodzajów zanieczyszczeń (usługi świadczone przez specjalistyczne firmy pozwalają na wyeliminowanie ponad 90% niepożądanych elementów). Jest to alternatywa dla zakupu nowego płynu, którą cechuje przede wszystkim opłacalność pod kątem finansowym. Jest to także rozwiązanie wygodne dla przedsiębiorstwa. Ponieważ cały proces nie powinien zająć więcej niż jeden dzień roboczy, a usługa może być świadczona na miejscu (tzn. w siedzibie klienta), nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z transportu maszyny poddawanej filtrowaniu.

FHU Olbromski, czyli filtracja na najwyższym poziomie

Profesjonalne usługi w zakresie filtrowania oleju hydraulicznego świadczy między innymi FHU Olbromski. Ofertę tego usługodawcy wyróżniają takie atuty jak między innymi: doświadczona kadra, możliwość wykonywania zleceń przez 7 dni w tygodniu oraz dojazd do klienta.