Okap wyspowy – 5 kluczowych parametrów

Okapy wyspowe to praktyczny dodatek do kuchenki na wyspie albo półwyspie kuchennym. Aby dobrać odpowiedni okap, warto zwrócić wtedy szczególną uwagę na kilka ważnych paramentów. Oto 5 kwestii, które mają szczególne znaczenie przy zakupie okapu wyspowego.

1. Wydajność okapu kuchennego

Dobierając odpowiedni okap do kuchni nad wyspę, należy zwrócić uwagę na jego wydajność. To parametr określający ilość powietrza, jaką urządzenie to może przefiltrować w trakcie godziny. Wydajność podawana jest w m3/h.

Wydajność okapu kuchennego jest powiązana z jego mocą oraz sprawnością. Im lepsza konstrukcja turbiny, tym wydajność urządzenia będzie również wyższa. Szacuje się, że dobry okap wyspowy powinien przefiltrować powietrze w kuchni co najmniej 6 razy podczas godziny. Przykładowo, gdy kuchnia ma powierzchnię 30 metrów sześciennych, w takim przypadku warto zdecydować się na okap, który ma minimalną wydajność na poziomie 180 m3/h.

2. Tryb pracy okapu kuchennego

Okapy kuchenne o konstrukcji wyspowej mogą działać w dwóch wariantach, czyli jako wyciągi oraz jako pochłaniacze.

Urządzenie działające jako wyciąg wymaga podłączenia go do instalacji wentylacyjnej. Gdy stosuje się okap wyspowy, w takim przypadku ważne jest przygotowanie właściwego systemu, który będzie doprowadzony do miejsca podłączenia urządzenia.

Z kolei okap działający jako pochłaniacz nie wymaga takiej instalacji. Wtedy wyposażony jest on w specjalne filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Takie okapy są prostsze w montażu, lecz też nieco mniej efektywne od wyciągów.

3. Liczba biegów – prędkości w okapie

Ten parametr pozwala na dopasowanie prędkości turbiny, a tym samym efektywności działania okapu kuchennego swoich potrzeb.

Gdy gotuje się obiad składający się z wielu dań, które są również bardzo aromatyczne, w takim przypadku okap warto uruchomić na najwyższym biegu. Gdy taka efektywność pracy nie jest wymagana, może być to niższy bieg.

4. Hałas – poziom głośności okapu

Bardzo istotny parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie okapu, jest także poziom generowanego przez niego hałasu, czyli inaczej poziom głośności.

Najlepiej, aby okap wyspowy nie generował hałasu wyższego od 50 dB na uśrednionym biegu. Gdy konieczne jest silniejsze działanie, hałas będzie wyższy.

5. Oświetlenie w okapie kuchennym

Ostatnią ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, kupując okap wyspowy, jest dołączone do niego oświetlenie. To praktyczna funkcja, która pozwala na odpowiednie doświetlenie miejsca gotowania potraw i okolicy, a także może tworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu.