Co to jest pieco-kominek i czym się różni od tradycyjnego kominka?

Współczesne rozwiązania grzewcze pozwalają nam na ogromny wybór wszelkich usług grzewczych. W skład tego oczywiście wchodzą kominki, które rozróżniamy na wiele poszczególnych rodzai. Jednak na co powinniśmy się zdecydować – pieco kominek czy kominek tradycyjny? W poniższym artykule postaramy się przedstawić to czym tak naprawdę jest pieco-kominek i co rozróżnia go od tradycyjnego rozwiązania w tym zakresie.

Czym jest pieco-kominek?

Według definicji pieco-kominek jest niczym innym jak urządzeniem grzewczym z nakrytym paleniskiem służącym do ogrzewania pomieszczeń na paliwo stałe, którym jest najczęściej drewno. Z wyglądu jest bardzo podobny do zwykłego kominka. Składa się one jednak z paleniska ceramicznego, które ma doskonałe zdolności akumulacyjne. Dzięki czemu świetnie się nagrzewa, doskonale oddaje ciepło do pomieszczenia jak i utrzymuje ciepło na długo po wygaśnięciu ognia w palenisku. Płyty ceramiczne wykorzystywane są zarówno do budowy zewnętrznego płaszcza kominka jak i budowy części konstrukcyjnych kominka.

Czym różni się pieco-kominek od zwykłego kominka?

Różni się on przede wszystkim zastosowaniem specjalnych wymienników ciepła. Występują one w postaci nasad kominkowych, krążków kumulacyjnych lub układów kanałów grzewczych. Dzięki nim możliwe jest odzyskiwanie ciepła ze spalin, podnoszenie mocy grzewczej całego układy jak i łatwiejsze przekazywanie ciepła do otoczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaopatrzyć nawet cały dom w ogromną moc grzewczą naszego kominka. Poza tym pozwala to również na utrzymywanie ciepła nawet przez 8-12 godzin. Współczesne rozwiązania pozwalają na uzyskanie modernistycznego wyglądu naszego pieco-kominka. Możemy zdecydować się również na bardziej tradycyjne rozwiązanie poprzez typowe, zabudowane piece kaflowe. Polecamy również spojrzeć na te kominki na terenie Wrocławia.

Na co warto postawić?

Wybór jak najbardziej nie jest tutaj oczywisty. Wszystko zależy od naszych własnych preferencji, przeznaczenia kominka jak i możliwości technologicznych naszego domu. Nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny naszej aranżacji. Pieco-kominek nie wszędzie będzie pasował idealnie. Nieraz lepszym wyborem będzie kominek tradycyjny z wkładem i dodatkowymi instalacjami. Przyjęło się jednak, że pieco-kominek jest rozwiązaniem bardziej wydajnym jeżeli chodzi o pozyskiwanie i utrzymywanie ciepła w naszym domu. Do niedawna pieco-kominki kaflowe były bardzo popularnym rozwiązaniem naszych domostw. Moda jak najbardziej wraca i coraz częściej właśnie coś takiego jesteśmy w stanie spotkać w naszych domach.

Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować warto posilić się o radę doświadczonych ekspertów. Wówczas będziesz miał pewność, że wybierasz odpowiednie rozwiązania – najbardziej efektywne i wydajne dla Twoich możliwości i okoliczności. Nie warto tutaj oszczędzać – wybieraj najlepszych specjalistów w swoim fachu a będziesz miał pewność, że Twój kominek jak najbardziej spełni Twoje oczekiwania. Wybieraj mądrze i bezpiecznie!