Ożarowice świętują dwa jubileusze. Strażacy i orkiestra z historią

FOT. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
W Ożarowicach tego dnia świętowano coś więcej niż kolejną rocznicę. Na uroczystym apelu spotkały się dwa zespoły, które od lat trzymają razem strażacką służbę i muzyczną tradycję – Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowicach oraz jej orkiestra dęta. Jubileusze 115 i 90 lat pokazały, jak mocno takie jednostki wrosły w codzienność gminy i całego Powiatu Tarnogórskiego. Były odznaczenia, gratulacje i wyraźne podziękowania za pracę, której zwykle nie widać, choć jej skutki są odczuwalne bardzo szeroko.
- W kronice OSP wróciły nazwiska założycieli i lata służby
- Orkiestra dęta od dziewięciu dekad buduje rozpoznawalny charakter miejscowości
- Wśród gratulacji pojawił się szeroki samorządowy i mundurowy front
W kronice OSP wróciły nazwiska założycieli i lata służby
Podczas uroczystości prezes OSP Ożarowice druh Zbigniew Kozieł przypomniał początki jednostki i osoby, które ją tworzyły. Taki moment w trakcie jubileuszu ma szczególny ciężar – pozwala zobaczyć, że dzisiejsza gotowość do wyjazdu po alarmie ma korzenie w pracy wielu poprzednich pokoleń.
W asyście Jana Ozgi, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wręczono odznaczenia zasłużonym druhnom, druhom i weteranom. To właśnie ten fragment obchodów najmocniej wybrzmiał jako uznanie dla ludzi, którzy przez lata nie ograniczali się do deklaracji, ale po prostu byli tam, gdzie trzeba było działać.
„Jesteście ochotnikami, a więc każdego dnia pokazujecie, że służba drugiemu człowiekowi płynie z potrzeby serca” – podkreślił starosta tarnogórski Adam Chmiel.
Dalej mówił o gotowości do pracy o każdej porze dnia i nocy oraz o wdzięczności za troskę o bezpieczeństwo mieszkańców. W takich słowach nie ma przypadkowej kurtuazji. Jest przypomnienie, że ochotnicze straże pożarne wciąż pozostają jednym z najpewniejszych filarów bezpieczeństwa w mniejszych miejscowościach.
Orkiestra dęta od dziewięciu dekad buduje rozpoznawalny charakter miejscowości
Drugim bohaterem jubileuszu była Orkiestra Dęta OSP Ożarowice, która obchodziła 90-lecie działalności. Z perspektywy mieszkańców to nie tylko zespół muzyczny, ale też stały element najważniejszych uroczystości, świąt i spotkań, podczas których dźwięk instrumentów nadaje wydarzeniom rangę i wspólnotowy rytm.
Orkiestra od pokoleń przyciąga kolejne osoby, które chcą grać i współtworzyć jej skład. Taka ciągłość ma dziś dużą wartość, bo rzadko udaje się utrzymać tradycję, która nie zamyka się w archiwum, lecz żyje dalej dzięki nowym muzykom i kolejnym występom. Właśnie dlatego jubileusz orkiestry został odczytany jako święto lokalnego dziedzictwa, a nie tylko rocznica artystyczna.
Wśród gratulacji pojawił się szeroki samorządowy i mundurowy front
Do Ożarowic przyjechali także przedstawiciele samorządu i różnych środowisk związanych z życiem publicznym regionu. Obecni byli między innymi wójt gminy Ożarowice Grzegorz Czapla oraz przewodniczący Rady Miasta Radzionków Karol Majewski. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych i instytucji kultury.
Wicestarosta tarnogórski Anna Kubica, z powodu wcześniejszych zobowiązań nieobecna osobiście, przekazała druhnom, druhom i muzykom gratulacje oraz wyrazy uznania. Podkreśliła znaczenie pracy ochotników, ich zaangażowania i gotowości do niesienia pomocy, które dla gminy i powiatu mają realną, codzienną wartość.
Obchody w Ożarowicach pokazały więc dwa oblicza tej samej tradycji. Z jednej strony – strażacką służbę, odpowiedzialność i dyscyplinę. Z drugiej – muzykę, która od lat spina uroczystości i buduje pamięć o miejscu. Razem tworzą obraz, którego nie da się zbudować od nowa w kilka miesięcy. Tu potrzebne są dekady i ludzie, którzy chcą tę ciągłość nieść dalej.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Ożarowice świętują dwa jubileusze. Strażacy i orkiestra z historią

Dwa jubileusze i jeden poruszający wieczór w Miedarach

Powstańcy śląscy wracają do pamięci. W Tarnowskich Górach trwa zaduma

Czy oklejenie folią niszczy oryginalny lakier? Obalamy mity — i mówimy kiedy naprawdę może

Finał Slaviki w DKF Olbrzym - dramat i 17 miejsc, które jeszcze czekają

Młodzi pianiści z Tarnowskich Gór zagrają finałowy koncert w TCK

Finał Slaviki w TCK - film o władzy, strachu i odwadze wchodzi mocno

Dziewięćdziesiąt lat i wciąż chęć nauki. W Bibieli świętowano jubileusz

W Reptach Śląskich wyrośnie wakacyjne podwórko pełne ruchu i animacji

Pochód otworzy święto miasta. Na scenie Kalaga, Gołecki i Mezo

Powiat tarnogórski wrócił ze statuetką i miejscem w czołówce kraju

Trudny mieszkaniec czy cierpiący człowiek. W DPS padły ważne pytania

Artykuł sponsorowany, który nie wygląda jak reklama - dlaczego właśnie takie treści działają najlepiej

LEGO WYZWANIE w Tarnowskich Górach - niedzielny slot zniknął z systemu
Przydatne dane teleadresowe
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górych - kontakt, godziny, świadczenia
- Biblioteka i Ośrodek Kultury w Tąpkowicach - adres, filie, godziny i karta czytelnika
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tworogu - kontakt, godziny i zasiłki
- Miejska Biblioteka Publiczna w Miasteczku Śląskim - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Śladami Gwarków Tarnowskich Gór, czyli gdzie znajdziesz ich rzeźby
- Medycyna Pracy w Tarnowskich Górach Kiedy trzeba wykonać badania?
