Czujniki czadu i dymu trafiły do potrzebujących w Miasteczku Śląskim

FOT. Urząd Miejski Miasteczko Śląskie
W Miasteczku Śląskim niewielkie urządzenia stały się ważniejszym gestem niż niejedna oficjalna deklaracja. Do najbardziej potrzebujących mieszkańców trafiły czujniki czadu i dymu, a przy ich przekazaniu spotkały się samorząd, strażacy i pracownicy pomocy społecznej. To efekt współpracy, która miała jeden cel – zwiększyć bezpieczeństwo tam, gdzie jedno ostrzeżenie może uratować życie. Akcja nie skończyła się na rozdaniu sprzętu, bo od razu pojawiło się też wsparcie przy montażu i omówieniu zasad działania urządzeń.
- Strażacy przekazali czujki w ramach rządowego programu
- Pomoc społeczna i ochotnicy pokazali, jak zamienić sprzęt w ochronę
Strażacy przekazali czujki w ramach rządowego programu
Przedsięwzięcie zostało przygotowane w ramach „Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej”, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym projekcie Państwowa Straż Pożarna przekazała czujki samorządom z terenu powiatu tarnogórskiego, a w Miasteczku Śląskim działania przeprowadzono w porozumieniu z Komendą Powiatową PSP w Tarnowskich Górach.
W całym procesie uczestniczył także samorząd gminy, w tym burmistrz Tomasz Respondk. Dla mieszkańców oznacza to nie tylko kolejne zabezpieczenie domów, ale też sygnał, że kwestie bezpieczeństwa trafiają do osób, które najtrudniej byłoby samodzielnie wyposażyć w taki sprzęt.
Pomoc społeczna i ochotnicy pokazali, jak zamienić sprzęt w ochronę
Wybór osób, do których trafiły czujniki, nie był przypadkowy. Włączył się w to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a pracownicy socjalni pomagali zarówno w wskazaniu najbardziej potrzebujących, jak i w przekazaniu urządzeń.
Do akcji dołączyło również OSP Żyglinek. Strażacy ochotnicy tłumaczyli, jak działają czujniki czadu i dymu, a tam, gdzie było trzeba, pomagali je zamontować. To ważny szczegół, bo sam alarm to dopiero początek – sprzęt musi być założony we właściwym miejscu, by faktycznie reagował na zagrożenie.
Czujniki są niewielkie, ale w codziennym życiu mogą zrobić ogromną różnicę. Dają czas na reakcję wtedy, gdy w domu pojawia się niewidoczny czad albo dym, a właśnie te pierwsze sekundy często decydują o tym, czy zagrożenie zostanie opanowane, zanim zrobi się naprawdę groźnie.
na podstawie: Urząd Miejski Miasteczko Śląskie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski Miasteczko Śląskie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

W Świerklańcu zabawa spotka się z rozmową o pieczy zastępczej

Pewność siebie w czasie zmian. W Miasteczku Śląskim kończy się cykl spotkań

W Chemiku nagrodzono młodych chemików i ekologów z całego powiatu

W Miasteczku Śląskim rusza nawodnienie boiska przy Sportowej

Realistyczne scenki na ulicach Tarnowskich Gór. Ratownicy w akcji

W Miasteczku Śląskim podziękowali ludziom kultury za codzienną pracę

W Żyglinie oddadzą hołd Bramowskim. Ich groby otrzymają znak pamięci

Nocna kontrola w Tarnowskich Górach - jeden pijany i na zakazie, drugi bez uprawnień

Srebrne Fale wracają nad Chechło. Pływacki festiwal z jubileuszem w tle

Upał i woda - jeden błąd może skończyć się tragedią

Skrzyżowanie w Reptach pod lupą po zdarzeniu z dzieckiem na rowerze

Tarnogórski samorząd dziękuje pracownikom i składa im życzenia

36 lat samorządu w Tarnowskich Górach. Burmistrz mówi o pracy i granicach samorządności

Mieszkańcy powiatu zdecydują o projektach. Rusza głosowanie na budżet partycypacyjny
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach - msze, kancelaria, sakramenty
- Urząd Gminy Ożarowice - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Tarnowskich Górach - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Przygoda w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach co warto zobaczyć?
- PSZOK i wywóz śmieci w Tarnowskich Górach
- Filia nr 4 Bobrowniki Śląskie - godziny, karta, wypożyczanie i katalog online
