Powiatowe Forum Biznesu rusza - samorządy i przedsiębiorcy planują współpracę

W Tarnowskich Górach odbyło się spotkanie otwierające prace nad Powiatowym Forum Biznesu. W sali obrad zebrali się przedstawiciele władz powiatu, gmin oraz środowisk przedsiębiorców, by wytyczyć pierwsze kierunki współpracy. Dyskusja skupiła się na praktykach dla młodzieży i na tym, jak lepiej poznawać potrzeby lokalnych firm.
- Powstaje platforma dialogu między samorządami a przedsiębiorcami.
- W centrum rozmów: praktyki, staże i wsparcie dla szkół ponadpodstawowych.
- Kolejne spotkanie odbędzie się w Gminie Ożarowice, gdzie zostaną przygotowane konkretne propozycje działań.
- Powiatowe Forum Biznesu nabiera kształtu po pierwszym spotkaniu
- Samorządy powiatu tarnogórskiego wskazują na szkolenia i praktyki jako priorytet
Powiatowe Forum Biznesu nabiera kształtu po pierwszym spotkaniu
Podczas inaugurującego spotkania przedstawiciele samorządów i biznesu rozmawiali o celach nowej inicjatywy. W obradach uczestniczyli m.in. wójtowie, burmistrzowie oraz reprezentanci gmin, a z ramienia środowisk przedsiębiorców pojawili się Marek Kuczka jako prezes Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Marek Hernas reprezentujący Izbę Przemysłowo-Handlową. Spotkanie prowadzone było przez władze powiatu - przy stole wypowiadali się również Adam Chmiel, Anna Kubica i Dariusz Wysypoła.
Głównym założeniem Forum ma być stworzenie stałego kanału komunikacji między władzami powiatu a firmami, tak aby szybciej reagować na potrzeby branż i koordynować działania wspierające rozwój lokalnej gospodarki. W praktyce ma to oznaczać zarówno wymianę informacji, jak i wspólne projekty służące podniesieniu konkurencyjności regionu.
Samorządy powiatu tarnogórskiego wskazują na szkolenia i praktyki jako priorytet
Jednym z kluczowych wątków rozmów była rola przedsiębiorców w kształceniu młodzieży. Poruszono kwestie organizacji praktyk i staży dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Gminy zadeklarowały chęć współpracy przy tworzeniu programów praktyk dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz ułatwień dla firm, które takie praktyki przyjmują.
Uczestnicy podkreślali, że dobrze skonstruowany system praktyk może skrócić drogę młodych ludzi od szkoły do zatrudnienia i pomóc przedsiębiorcom w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry. Wstępne ustalenia przewidują, że kolejne spotkanie, które ma się odbyć w Gminie Ożarowice, skupi się na konkretach - harmonogramach, formach współpracy i sposobach monitorowania efektów.
Merytoryczne rozmowy prowadzone były z myślą o długofalowych korzyściach dla powiatu — od wzmocnienia ofert edukacyjnych po rozwój lokalnych firm, które zyskają lepiej przygotowanych pracowników.
Dla mieszkańców oznacza to nie tylko perspektywę większej dostępności miejsc praktyk dla młodzieży, lecz także realne szanse na nowe ścieżki zatrudnienia i lepsze dopasowanie umiejętności do wymagań pracodawców. W praktyce warto obserwować komunikaty gmin i powiatu oraz zgłaszać szkoły lub firmy zainteresowane udziałem w programach stażowych - im szybsze zbudowanie sieci partnerów, tym większe korzyści dla uczniów i lokalnej gospodarki.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Ostatnie Artykuły

Dlaczego ludzie zbierają pamiątki ze szkolnych lat?

Młodzi zmierzą się z historią Tarnowskich Gór. W grze są nagrody

Młodzi postawili na Tarnowskie Góry. Jury wyłoniło trzy najlepsze kampanie

Po służbie oddał ponad 22 litry krwi. Tarnogórski policjant z medalem

W Rybnej świętowali 25 lat. Wszystko zaczęło się od klasowego spotkania

Wojsko i saperzy przyjadą do Miasteczka Śląskiego. Piknik będzie darmowy

Budżet partycypacyjny wchodzi w decydującą fazę. Dziewięć projektów trafi do głosowania

Tarnogórski starosta wśród samorządowców uczących się działania w kryzysie

Chodnik na Dworcowej coraz bliżej. Powiat i gmina domykają stary problem

Chodnik przy Dworcowej coraz bliżej. Samorządy dzielą rachunek

Most tymczasowy już prowadzi ruch. Na Drozdka kierowcy jadą wahadłowo

Wajda wraca na ekran. “Dyrygent” z prelekcją i rozmową po seansie

Ponad 270 zarzutów po fikcyjnych transakcjach na stacji w Wieszowie

Motocyklista po zderzeniu na DK11 trafił do szpitala śmigłowcem
Przydatne dane teleadresowe
- Tarnowskie Góry z dzieckiem - tu warto przyjść!
- Z czego słyną Tarnowskie Góry?
- Przygoda w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach co warto zobaczyć?
- Jak dostać mieszkanie z miasta Tarnowskie Góry? Poradnik dla mieszkańca
- Przewodnik po Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
- Jak powstały Tarnowskie Góry? Poznaj historię miasta!
