Co zrobić z ciętą choinką po świętach - praktyczne sposoby i miejsca w Tarnowskich Górach

Świąteczne drzewko nie musi trafić na wysypisko ani do ognia — w Tarnowskich Górach są proste opcje, by mu dać drugie życie. Reporter obserwuje codzienne wybory mieszkańców przy altanach śmietnikowych i przy kontenerach na bioodpady. Kilka czynności przed oddaniem choinki ułatwi jej dalsze przetworzenie i zmniejszy kłopot dla służb komunalnych.
- Nie wyrzucać do lasu, parku ani do zwykłego kosza na śmieci.
- Możliwości: mulczowanie, kompostowanie, odbiór jako bioodpady lub oddanie w PSZOK.
- Kartę PSZOK można pobrać w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach – ul. Henryka Sienkiewicza 2, pok. 28.
- Jak postępować z choinką po świętach w praktyce
- Gdzie oddać choinkę - PSZOK i formalności
Jak postępować z choinką po świętach w praktyce
Mieszkańcy powinni najpierw zdjąć wszystkie ozdoby, lampki i stojaki. Świeże drewno nie nadaje się do spalania w piecu, a porzucenie drzewka w parku lub lesie jest zabronione i szkodzi przyrodzie. Zamiast tego drzewko można przygotować do jednej z dalszych form zagospodarowania: rozdrobnione igliwie doskonale sprawdzi się jako ściółka pod krzewami i przy bylinach, a większe gałęzie mogą zostać poddane kompostowaniu w przydomowym kompostowniku — o ile zostaną odpowiednio rozdrobione.
Poniżej praktyczne opcje do wyboru:
- Ściółkowanie - rozdrobnić i rozłożyć wokół roślin w ogrodzie, chroni glebę przed wysychaniem.
- Kompostowanie - dodać rozdrobniony materiał do kompostownika domowego, najlepiej w połączeniu z innymi odpadami zielonymi.
- Odbiór jako bioodpady - wystawić drzewko w dniu odbioru bioodpadów obok pojemnika; organizacja wywozu zależy od harmonogramu odbioru.
- Oddanie w PSZOK - przy większej ilości lub gdy nie ma ogródka, dostarczyć drzewko do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
Gdzie oddać choinkę - PSZOK i formalności
Jednym z pewnych rozwiązań jest dostarczenie ciętej choinki do PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Tarnowskich Górach punkt znajduje się przy ul. Laryszowskiej. Przed wizytą warto zadbać o prostą formalność - kartę PSZOK można pobrać w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach pod adresem ul. Henryka Sienkiewicza 2, pok. 28.
Kilka praktycznych wskazówek przy oddawaniu choinki:
- Usuń wszystkie dekoracje i ewentualne elementy metalowe.
- Jeśli to możliwe, pociąć drzewko na mniejsze części lub je rozdrabniać - ułatwia to transport i dalsze przeróbki.
- Jeśli nie ma możliwości dowozu, wystaw drzewko w dzień wywozu bioodpadów obok pojemnika.
Tarnowskie Góry przypominają też o zakazie wyrzucania choinek do lasów i parków oraz o niewykorzystywaniu świeżego drewna do palenia w domowych piecach — to nie tylko kwestia przepisów, lecz także bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
na podstawie: Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi Tarnowskie Góry.
Autor: krystian

