Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - refleksja o dostępności w mieście

W Tarnowskich Górach ten dzień przypomina, że miasto istnieje dla wszystkich — też tych, których codzienność wyznaczają bariery. Ulica, urząd czy przychodnia mogą wyglądać dobrze na zdjęciu, a jednocześnie być niedostępne dla części mieszkańców. To moment, by spojrzeć na przestrzeń wspólną z innej perspektywy i pomyśleć o realnych zmianach.
W całym kraju, a także u nas, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To okazja, by przypomnieć o prawach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz o ich potencjale. Święto to podkreśla konieczność usuwania przeszkód — zarówno tych fizycznych, jak i wynikających z nastawień — bo włączenie nie jest tylko gestem, lecz podstawą nowoczesnej i odpowiedzialnej społeczności.
Dla mieszkańców oznacza to proste, codzienne czynności: zwrócić uwagę na dostępność wejść do budynków, sygnalizację na przejściach, możliwości korzystania z transportu czy dostępność informacji. Małe zmiany w przestrzeni i postawie mogą znacząco poprawić komfort życia. Nie chodzi o wielkie projekty od razu, lecz o systematyczne działania, które krok po kroku uczynią Tarnowskie Góry bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Autor: krystian

