Trzecioklasiści zaprojektują plakaty w akcji Toaleta to nie śmietnik

W Tarnowskich Górach rusza konkurs plastyczny dla uczniów klas III, którego celem jest uświadamianie, co nie powinno trafiać do toalety. Organizuje go miejscowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, patronują mu samorządy i branżowe stowarzyszenie — szkoły mają czas na zgłoszenia do połowy listopada.
- Jak konkurs obejmuje Tarnowskie Góry i okolicę
- Zasady konkursu Toaleta to nie śmietnik
Jak konkurs obejmuje Tarnowskie Góry i okolicę
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas III szkół podstawowych z gmin Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. Organizatorem jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Opolskiej 51. Patronat sprawują Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry oraz Burmistrz Miasta Miasteczko Śląskie.
Każda szkoła tworzy zespoły projektowe z jednej lub kilku klas III; opiekunem zespołu jest nauczyciel, który wysyła zgłoszenie i materiały konkursowe w imieniu szkoły. Organizator przygotował dla każdego trzecioklasisty bezpłatne materiały edukacyjne — książeczkę “Niezwykła przygoda psa Kropelki”.
Zasady konkursu Toaleta to nie śmietnik
Zadaniem zespołów jest wykonanie plakatu lub ulotki edukacyjnej pod hasłem Toaleta to nie śmietnik, pokazującej co i dlaczego nie powinno być spłukiwane w toalecie. Dopuszczalne techniki to m.in. rysunek, kolaż, naklejane elementy oraz użycie szablonów.
Terminy i przebieg:
- zgłoszenia należy przesłać do 14.11.2025;
- wybrane prace z etapu szkolnego dostarczyć do siedziby organizatora do 16.12.2025;
- wyniki zostaną ogłoszone do 16.01.2026;
- wręczenie nagród nastąpi w szkołach zwycięzców 20.01.2026.
Komisja powołana przez organizatora i patronów wybierze trzech laureatów na podstawie wartości edukacyjnej, walorów artystycznych oraz zgodności z tematyką. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe dla autorów i współautorów trzech najlepszych prac.
W zgłoszeniu wymagane są dane szkoły, lista uczestników oraz pisemne zgody rodziców na udział dziecka, przeniesienie majątkowych praw autorskich i wykorzystanie wizerunku. Z regulaminu wynika, że laureaci przenoszą na organizatora pełne prawa majątkowe do prac — bez ograniczeń czasowych i terytorialnych — oraz wyrażają zgodę na ewentualne modyfikacje i publikacje w różnych mediach.
Organizatorami informacji i dokumentów konkursowych są PWiK Sp. z o.o. oraz wymienione w regulaminie instytucje; szczegóły i formularze udostępniono szkołom i w materiałach przekazywanych przez organizatora.
na podstawie: PWiK Tarnowskie Góry.
Autor: krystian

