Policja apeluje: reagujmy na zagrożenie wychłodzenia organizmu w sezonie zimowym
W obliczu nadchodzących zimowych miesięcy, niezwykle ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Policja apeluje o czujność i gotowość do reagowania na sytuacje, które mogą zagrażać życiu osób bezdomnych oraz tych w trudnej sytuacji życiowej.

Wzmożona kontrola miejsc schronienia

W miarę jak spadają temperatury, policjanci intensyfikują działania związane z monitorowaniem miejsc, w których mogą przebywać osoby pozbawione dachu nad głową. Często odwiedzane są pustostany, altanki działkowe oraz klatki schodowe, gdzie osoby te szukają ciepła i schronienia. Warto pamiętać, że niskie temperatury mogą zagrażać nie tylko osobom bezdomnym, ale również samotnym osobom starszym oraz tym, które spożyły alkohol i znalazły się w niebezpiecznej sytuacji na zewnątrz.

Bezpieczeństwo a zagrożenia związane z niską temperaturą

Osoby narażone na wychłodzenie mogą nie tylko stracić życie z powodu hipotermii, ale również stać się ofiarami pożarów czy zatrucia tlenkiem węgla. Często zdarza się, że niewłaściwy stan techniczny budynków, w których przebywają, staje się dodatkowym zagrożeniem. Pustostany, które są przeznaczone do rozbiórki, mogą być pułapką, w której nieświadome osoby narażają swoje zdrowie i życie.

Jak możemy pomóc?

Przypominamy, że od 1 listopada do 31 marca działa całodobowa infolinia, pod numerem 987, na której można uzyskać informacje dotyczące pomocy dla osób bezdomnych. Również na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć szczegółowe informacje na temat dostępnych form wsparcia. Każdy z nas ma obowiązek reagować na krzywdę innych. Wystarczy jeden telefon, aby uratować życie. Osoby, które zauważą kogoś w potrzebie, mogą zgłaszać to także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając kategorię "Bezdomność". Pamiętajmy, że w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji policji, należy dzwonić pod numer 112.

Dla osób bezdomnych przebywających w naszym regionie, istnieje możliwość skontaktowania się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, który znajduje się przy ul. Sienkiewicza 48. Wspierajmy się nawzajem i nie bądźmy obojętni na cierpienie innych, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jakim jest zima.


Na podstawie: Policja Tarnowskie Góry