Black Friday promocja artykuły sponsorowane

Po raz kolejny już z okazji Barbórki brać górnicza wyruszy w miasto, aby hucznie świętować dzień swojej patronki! W niedzielę 10 grudnia w Tarnowskich Górach, zgodnie z przedwojennymi barbórkowymi tradycjami, odbędzie się górnicza parada.

Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry przejdzie ul. Krakowską. Na Rynku zaplanowano uroczyste powitanie przez władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12.30 odbędzie się uroczysta msza święta.
Parada to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy”.
Zwyczaj sprzed prawie wieku powrócił do naszego miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 r. W kolejnych latach tradycję przerwała pandemia, ale w 2022 r. parada znowu powróciła i będzie to trzecia współczesna edycja.
– Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – mówi Zbigniew Pawlak, prezes SMZT i przypomina, że „Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” od marca tego roku znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co tym bardziej zobowiązuje nas do ich pielęgnowania.
Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu Św. Barbary, który zawędrował do Miasta Gwarków już w 1721 r.
Założone wówczas przez jezuitów bractwo Św. Barbary potwierdził specjalną bullą papież Benedykt XIV. Równocześnie założono księgę bractwa, w której zapisywano nowych członków i wybudowano kaplicę ku czci świętej. I co więcej, bractwo to istnieje do dziś, a górnikom nadal patronuje św. Barbara – 4 grudnia świętowana jest na całym świecie barbórka.
Program:
11:30 Uroczysta parada górnicza
Plac Wolności – ul. Krakowska – Rynek
11:50 Powitanie braci górniczej na tarnogórskim rynku przez władze Wolnego Miasta Górniczego
12:30 Msza św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła
Na wydarzenie Gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapraszają wspólnie z górnikami, przedstawicielami górniczych zakładów i instytucji, pasjonatami historii, a także samorządowcami z tarnogórskiego magistratu.

Barbórka 2022: parada nad koniec obchodów

 

Górnicza parada – wracamy do tradycji!