Znani muzycy, zespoły muzyczne, które pochodzą ze Śląska

Ze Śląska wywodzi się wielu znanych muzyków i zespołów, które znane były w całej Polsce. Wiele z nich cieszy się dużą popularnością aż do dziś i warto przyjrzeć się kilku z nich, które każdy z nas powinien kojarzyć.

Zespół Łzy z Pszowa

Tego zespołu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy z nas zna takie hity jak Agnieszka już dawno… czy Narcyz się nazywam i mógłby je zanucić nawet przez sen. Zespół Łzy rozpoczął swoją działalność w 1996 roku w Pszowie i gra do dziś. Aktualne wydarzenia i nadchodzące koncerty można znaleźć na stronie zespołu www.lzyofficial.pl. Regularnie organizowane są kolejne koncerty, a fani mogą posłuchać zarówno nowych, jak i starych dobrze znanych kawałków. To prosty przykład na to, jak skromne początki niewielkiego śląskiego zespołu, przerodziły się w ogólnokrajową popularność. Bogata historia zespołu Łzy sprawia, że można w niej znaleźć wiele interesujących ciekawostek, o których może nie każdy wie. Czy wiedzieliście, że piosenka Agnieszka już dawno… była zainspirowana wydarzeniami, które działy się w Wiśle?

Dżem, zespół założony w Tychach

Równie dużą popularnością cieszy się do dzisiaj zespół Dżem, który został założony w 1973 roku w Tychach. To jeden z największych polskich zespołów rockowo-bluesowych, który, wciąż jest na fali, choć z oczywistych względów już w mocno zmienionym składzie. Pomimo upływu lat ich koncerty ciągle cieszą się dużą popularnością, a ich utwory znane są zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu.

Feel, czyli Piotr Kupicha z Katowic

W 2005 roku w Katowicach został założony przez Piotra Kupichę zespół Feel. Wdarł się on szturmem na listy przebojów, szybko zyskując rzeszę fanów. Obecnie zespół nie jest już tak aktywny jak kiedyś, nadal występuje na koncertach i cieszy się dużą popularnością i rozpoznawalnością.

Beltaine, folkowy zespół z Katowic

Zespół ten może nie jest aż tak znany jak wyżej wymienione, jednak nie można odmówić mu popularności zwłaszcza w kręgach fanów muzyki folkowej. Swoją działalność Beltaine rozpoczęło w 2002 roku w Katowicach, a mało kto wie, że rocznie organizuje nawet około 100 koncertów! Występują zarówno na polskich, jak i międzynarodowych scenach tworząc niezapomniane widowiska muzyczno-taneczne.

Krzysztof Krawczyk

Nie można nie wspomnieć także o prawdziwej legendzie, jaką jest pochodzący z Katowic Krzysztof Krawczyk. Swoją karierę rozpoczął na początku lat 60., a ostatni w życiu koncert odbył się w 2020 roku. Pomimo śmierci rok później do teraz jego muzyka wciąż cieszy się dużą popularnością, a jego płyty znajdują się na szczytach notowań. Jego działalność artystyczną miała ogromny wpływ na polską popkulturę.

Dawid Podsiadło

Ten urodzony w Dąbrowie Górniczej wokalista niewątpliwie wpisuje się we współczesne trendy muzyczne i cieszy się ogromną popularnością wśród słuchaczy. Jego aktywność artystyczna rozpoczęła się w 2011 roku, jednak to zwycięstwo w programie X-factor w 2012 roku sprawiło, że mógł on trafić do szerszej publiczności. Rok później wydał debiutancki album i od tej pory jest jednym z bardziej rozpoznawalnych muzyków w Polsce.

To oczywiście tylko niewielki wycinek śląskiej sceny muzycznej. Warto tutaj wspomnieć także o zespole Myslovitz, Kaliber 44, pionierskim zespół metalowy KAT czy Paktofonice. Czy wiedzieliście, skąd pochodzą? Jesteście fanami?