Siła pary znów powraca do Miast Gwarków! II edycja imprezy odbędzie się w sobotę 24 września w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Zdecydowanie największą atrakcją festiwalu będą pokazy maszyn parowych. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, traktor, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn. mini walec i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do nas z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w czeskim Žamberku.
W programie także warsztaty kreatywne z wykorzystaniem pary, koncerty oraz food trucki z dobrym jedzeniem. Uruchomimy także model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena. Startujemy o godz. 11:00, a kończymy wieczorem (szczegółowy harmonogram podamy za chwilę). Dodatkowo pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami będzie kursować pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z lokomotywą parową na przedzie.
Maszyny zostaną zaprezentowane w dwóch strefach – większe eksponaty na parkingu Zabytkowej Kopalni Srebra, mniejsze na terenie Skansenu Maszyn Parowych.
⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️⚒️
#ŚwiętoPary, to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu. Festiwal powraca po trzech latach. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. (w kolejnych latach organizację uniemożliwiła pandemia).
Dlaczego akurat taki festiwal? To właśnie w mieście gwarków po raz pierwszy zabiło industrialne serce regionu. Dzięki pierwszej na Górnym Śląsku maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk oraz kolejnym maszynom zastosowanym również do budowy potężnych systemów odwadniających, Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (zarządca Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, dzięki któremu województwo śląskie może od 2017 r. chwalić się pierwszym obiektem zabytkowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), organizuje II edycję „Święta Pary” , czyli pierwszy w województwie śląskim festiwal łączący technikę parową z działalnością kulturotwórczą i edukacyjną.
Zobaczcie, jak było za pierwszym razem:

Święto Pary 2019: masa atrakcji i tłumy zwiedzających