Plazma nazywana jest czwartym stanem materii. Wykorzystuje się ją do cięcia nawet najbardziej twardych materiałów. Przecinarkę plazmową zastosujesz w przypadku aluminium, stali i innych metali. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sprzęt okaże się bardzo skuteczny.

Przecinarka plazmowa, czyli urządzenie do cięcia plazmą

Czym jest przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa wykorzystuje łuk elektryczny. Ów łuk powstaje także podczas procesu spawania. Jednak w przypadku plazmy topi on metal, usuwając go z powstałego otworu. Czym jednak jest plazma? To nic innego jak zjonizowany gaz. Jeśli jest odpowiednio ogrzany, przewodzi prąd elektryczny. W ten sposób tworzy się specjalny łuk plazmowy. Jarzy się on między elektrodą a obrabianą powierzchnią.

Łuk wytwarza się za pomocą palnika gazowego ze specjalnym uchwytem. To właśnie nim zwieńczona jest przecinarka plazmowa. Urządzenie składa się z takich elementów jak:

  • źródło prądu z układem sterowania,
  • sprężarka powietrza doprowadzająca gaz,
  • przewód masowy z zaciskiem.

Cięcie plazmą — na czym polega?

Cięcie plazmowe jest techniką, która polega na topieniu metalu, a następnie wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia przy pomocy plazmowego łuku elektrycznego (ma on dużą energię kinetyczną). Wspomniany łuk jarzy się pomiędzy przecinanym materiałem a elektrodą nietopliwą. Palnik wytwarza plazmę dzięki temu, że przez jarzący się łuk elektryczny przepływa strumień sprężonego powietrza. Tak powstaje jonizacja i duże zagęszczenie mocy.

Wiesz już, że podczas cięcia plazmowego cięty materiał ulega stopieniu i wydmuchaniu ze szczeliny. Jest to możliwe, ponieważ przecinarka plazmowa wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego. Osiąga ona wartość aż 10 000 do 30 000 K. Strumień plazmy ma także ogromną prędkość.

Kiedy stosuje się cięcie plazmowe?

Przecinarkę plazmową wykorzystasz do cięcia metali przewodzących prąd. Zazwyczaj jest to aluminium, stal nierdzewna i czarna. Jeśli chcesz zastosować cięcie plazmowe, nie musisz wcześniej oczyszczać materiału. Chodzi tu o pomalowane lub pokryte rdzą powierzchnie. Przecinarka plazmowa spełnia swoje zadanie jedynie w przypadku dobrego kontaktu elektrycznego przewodu masowego i ciętego materiału.

Plazmę zastosujesz do cięcia rur, blach, a także siatki. W zależności od modelu przecinarki, jaką wybierzesz, możesz ciąć blachy o grubości 75 mm, jak i 150 mm.

Na jakie parametry przecinarki plazmowej zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim kupisz przecinarkę plazmową, zwróć uwagę na jej parametry, czyli:

  • maksymalny prąd cięcia — to podstawowy wyznacznik mocy każdego urządzenia; dzięki niemu dowiesz się, jak szybko możesz ciąć materiały o różnej grubości,
  • cykl pracy — określa daną wartość natężenia prądu cięcia; ten parametr pokazuje, jak długo w ciągu 10 minut możesz używać sprzętu, a jaki czas przeznaczony jest na jego „odpoczynek” (chłodzenie); jeśli zmniejszysz wartość prądu cięcia, zwiększysz cykl pracy,
  • regulację prądu cięcia — możesz regulować natężenie prądu cięcia,
  • maksymalną grubość cięcia — podaje się ją w dwóch wartościach: cięcia jakościowego i rozdzielającego,
  • gaz plazmowy — przecinarki ręczne wykorzystują sprężone powietrze z niezależnego kompresora (lub kompresora, który jest wbudowany w urządzenie); producenci zazwyczaj podają maksymalny przepływ powietrza tak, aby kompresor był jak najbardziej wydajny,
  • rodzaj chłodzenia uchwytu — w małych i średnich przecinarkach sprężone powietrze chłodzi uchwyt, zaawansowane urządzenia mają natomiast wbudowaną chłodnicę.

Dostosuj przecinarkę plazmową do charakteru wykonywanej pracy. Przed zakupem sprzętu, weź pod uwagę rodzaj materiału, który będziesz przecinać, jego grubość i intensywność eksploatacji.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://migomat.com.pl/przecinarka-plazmowa