W branży IT brakuje około 50 tysięcy pracowników. Głównie są to programiści. Digitalizacja sprawiła, że żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie. Stąd też rosnące zapotrzebowania na programistów różnych języków programowania. Jednym z nich jest Python.

Jak skutecznie rekrutować programistów Python, aby ich pozyskać i zatrzymać w firmie na dłużej?

Programista Python — jak go pozyskać i zatrzymać?

Programista Python na wagę złota

Rynek sektora IT należy do pracownika. O ile cieszy to programistów, o tyle jest niekorzystne dla pracodawców. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy popyt na specjalistów z branży IT nie przekłada się na ich podaż.

Szacuje się, że średni czas pracy programisty Python w jednej firmie wynosi 2 lata. W przyszłości jednak może skurczyć się do 6 miesięcy! Specjalista skuszony ofertą pracy w innej firmie, opuszcza swoje dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Kusi go wyższe wynagrodzenie, ale nie tylko.

Jeśli chcesz zatrudnić programistę Python i jednocześnie nie masz zamiaru brać udziału w coraz bardziej powszechnej „wojnie stawkowej”, nawiąż współpracę z agencją pracy. Zyskasz na tym Ty i Twój przyszły kandydat do pracy.

Jak agencja pracy rekrutuje programistów Python?

Rekrutacja programistów Python to żmudne i kosztowe przedsięwzięcie. Obciąża ono dział HR, a i tak nie daje gwarancji, że pozyskasz specjalistów. Jak już wspomniano, konkurencja na rynku jest ogromna. Firmy „podkupują” wzajemnie pracowników — ta nieczysta gra sprawia, że wiele przedsiębiorstw praktycznie z dnia na dzień zostaje bez kadry.

Jeśli nie chcesz, aby i Twoją firmę dotknął tego rodzaju kryzys, nawiąż współpracę z agencją pracy. Nie tylko pozyska ona programistę Python, ale także odciąży Twoje przedsiębiorstwo. Zasady współpracy z ową agencją są klarowne i korzystne, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Jak agencja pracy rekrutuje programistów Python? Wykorzystuje ona metody sourcing i direct search. Polegają one na aktywnym poszukiwaniu specjalistów na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy LinkedIn. To jednak nie wszystkie sposoby szukania. Rekruterzy z agencji pracy umieszczają w sieci wiele ogłoszeń. Firmy zewnętrzne dysponują także rozbudowanymi bazami kandydatów z całej Polski i świata. Trend, aby pozyskiwać specjalistów ze Wschodu lub z Azji coraz bardziej się umacnia.

Czego w ofercie pracy szuka programista Python?

W zawodzie programisty stawki rosną z dnia na dzień. Specjaliści języka programowania, jakim jest Python doskonale o tym wiedzą. Mogą zatem śmiało stawiać wymagania. Tylko od Ciebie zależy czy im sprostasz. Współpraca z agencją pracy sprawia, że rekrutacja przestaje być Twoim problemem. Zamiast na pozyskiwaniu pracowników, skupiasz się na tym, aby stworzyć atrakcyjną ofertę pracy, taką, która zachęci kandydata do podjęcia pracy właśnie u Ciebie. Czego zatem pragnie programista Python?

Udziału w ciekawych projektach

Programiści nie chcą pracować stale przy tych samych projektach. Ta grupa zawodowa lubi nieustanny rozwój i szlifowanie swoich umiejętności. Praca nad prostymi algorytmami jest raczej dla juniora, natomiast specjalista mid regular lub senior wymaga, aby zagadnienia były angażujące.

Sprawnej komunikacji i przyjaznej atmosfery w firmie

To kolejne kwestie, na którą programista Phyton zwraca uwagę. Oczekuje on, że podejmie pracę w firmie, w której zespół specjalistów liczy góra 10 osób. Oprócz tego liczy się dla niego sprawna komunikacja na linii podwładny-pracownik, a także współpraca zespołowa. Dobrze, jeśli swojemu przyszłemu kandydatowi zapewnisz rozwój w międzynarodowym zespole programistów. Nie chodzi tu tylko o naukę języków obcych, ale o wymianę doświadczeń zawodowych i dzielenie się wiedzą.

Konkurencyjnego wynagrodzenia

Konkurencyjne wynagrodzenie to zdecydowanie fakt, który przemawia za przyjęciem oferty pracy. To agencja pracy zajmie się naliczaniem wynagrodzeń i rozliczaniem pracowników. Dzięki temu mogą oni liczyć na wyższe stawki. Ty natomiast czuwasz nad dobrymi warunkami pracy i nad tym, aby Twój programista był zadowolony z zatrudnienia.

Licznych benefitów

Programista Python lub innego języka programowania może stawiać warunki. Sprostasz jego wymaganiom, jeśli zapewnisz mu liczne benefity. Chodzi o dofinansowanie nauki języków obcych, szkolenia, pracę zdalną, ale także dostęp do nowoczesnej technologii. Oczywiście wielu programistów Python marzy o tym, aby pracodawca umożliwił im rozwój i awans.

Python — na czym polega ten język programowania?

Python to język programowania, który wykorzystuje się do tworzenia oprogramowania. Można go zastosować w przypadku komercyjnych projektów. Serwisy internetowe, aplikacje desktopowe, jak również gry powstają dzięki Pythonowi. Ten język programowania służy także naukowcom i osobom zajmującym się uczeniem maszynowym. Python przydaje się podczas pisania stron bogatych w różne funkcjonalności. Odpowiada on za serwisy społecznościowe, aplikacje desktopowe, które wykorzystuje się w nauce i finansach (generowanie baz danych, wykresów, zestawień, plików PDF, arkuszy Excela i innych).

Pomoc agencji pracy w pozyskiwaniu i zatrudnianiu programistów Python jest wprost nieoceniona. Dzięki współpracy z nią nie tylko zyskujesz pracowników, ale także proponujesz im liczne udogodnienia. Jak więc widzisz, jest to korzystne rozwiązanie dla obu stron.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.dpworkers.pl/