Nawet najbardziej nowoczesna elewacja nie wytrzyma długotrwałego kontaktu z wilgocią i nadmiernego promieniowania UV. Niestety, czynników tych nie da się uniknąć, można jednak co jakiś czas odświeżać wygląd budynku. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest malowanie elewacji. Jak je przeprowadzić?

Malowanie elewacji, czyli jak przywrócić budynkowi dawną estetykę

Przygotowanie do malowania elewacji, czyli ocena stanu podłoża

Zanim zabierzesz się za malowanie elewacji, oceń stan podłoża. W tym celu należy przeprowadzić dokładną inspekcję ścian. To pomoże Ci ocenić, jakich akcesoriów do malowania potrzebujesz. Zadrapania, pęknięcia i szczeliny będzie trzeba usunąć, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na przyczepność farby. Natomiast z wykwitami biologicznymi i tłustymi plamami rozprawi się myjka ciśnieniowa, a także odpowiednio dobrany preparat biobójczy.

Kiedy powierzchnia ścian dobrze wyschnie, wszystkie ubytki wypełnij masą szpachlową. To konieczne, aby nie doszło do dalszego pękania powierzchni. Wyrównana elewacja także o wiele lepiej przyjmuje farbę.

Usuwanie powłok starej farby

Malowanie elewacji nie ma sensu, jeśli nie pozbędziesz się starych powłok wcześniejszej farby. W przypadku, kiedy się nie łuszczą, wystarczy po prostu mycie. Gdy masz do czynienia z farbami, które niemal same odchodzą od budynku, musisz je usunąć. Rozmocz je niewielką ilością wody i użyj szpachelki budowlanej. To jednak nie wszystko. Resztki farby zdrap papierem ściernym i wyrównaj powierzchnię ściany bloczkami ściernymi.

Malowanie elewacji — jaką farbę wybrać?

Wybór farby do malowania elewacji jest kwestią kluczową. Wszystko jednak zależy tu od materiału, którym pokryto elewację. Rodzaj tynku determinuje rodzaj farb, jakich użyjesz do malowania. I tak na przykład tynk cementowy, mineralny, beton lub cegłę pokrywa się farbami akrylowymi, wapiennymi, cementowymi, silikatowymi, silikonowymi lub silikatowo-silikonowymi. Z kolei do tynku akrylowego stosuje się farby akrylowe lub silikonowe. W przypadku tynków silikatowych warto użyć farb silikatowych lub silikatowo-silikonowych. Natomiast jeśli chodzi o tynki silikonowe — farb silikonowych.

Kolor elewacji ma znaczenie!

Wybrałeś już rodzaj farby i dopasowałeś go do rodzaju tynku. Teraz pora na dopasowanie koloru elewacji do otoczenia. Oczywiście warto wybrać taką barwę ścian zewnętrznych, która podkreśli nie tylko architekturę budynku, ale także wyróżni go na tle ogrodu.

Beże, brązy i biel są uniwersalne, jednak możesz pokusić się o inną kolorystykę. Wciąż modne są błękity — zarówno te intensywne, jak i pastelowe — szarości, zielenie, a nawet przygaszone odcienie czerwieni.

Jeśli lubisz klasykę, wybierz białe ściany. Wspaniale odcinają się one od czerwonej dachówki, nadając budynkowi elegancji. Szara elewacja doskonale komponuje się z innymi kolorami — ciepłymi i zimnymi. Ponadto barwa ta sprawia, że dom staje się bardziej nowoczesny. Z kolei, kiedy lubisz ciepłe odcienie, postaw na beż. Ten kolor wspaniale komponuje się z brązowymi dachówkami i ciemnymi ramami okien. Żółta elewacja to hit ostatnich lat. I choć nie widuje jej się często, trzeba przyznać, że robi wrażenie. Jeśli chcesz się wyróżniać i nie przeszkadza Ci oryginalny kolor ścian zewnętrznych, wybierz właśnie żółć.

Gruntowanie — niezbędne przed malowaniem elewacji

Naprawiałeś ściany za pomocą masy szpachlowej? Nie zapomnij ich zagruntować! Grunt nakładaj punktowo w miejsca, gdzie wystąpiły pęknięcia lub na całe ściany zewnętrzne. Oczywiście ów grunt dobierz do rodzaju farby — w tym celu przeczytaj zalecenia producenta na jej opakowaniu.

Malowanie elewacji

Ściany Twojego budynku są oczyszczone i zagruntowane. Teraz kolej na malowanie elewacji. W przypadku dużych powierzchni zdecyduj się na malowanie natryskowe. Jest ono szybkie i precyzyjne.

Malować elewację możesz także wałkiem na teleskopowej rączce. Do malowania detali wykorzystasz pędzle o różnej wielkości. Zanim wybierzesz metodę malowania elewacji, przeczytaj zalecenia producenta w odniesieniu do konkretnej farby. Niektóre z nich aplikuje się wyłącznie natryskowo, inne można nakładać wałkiem. Maluj miejsce przy miejscu, tak, aby utworzone pasy farby zachodziły na siebie. W przypadku, kiedy korzystasz z wałka, malowanie zaczynaj od góry ściany. Nałóż kilka warstw preparatu (2-3) - pozwoli Ci to osiągnąć głęboki i nasycony kolor.

Pomaluj elewację, kiedy na dworze jest pogodnie. Temperatura powietrza może wahać się od 5 do 28 stopni Celsjusza. Wilgotność natomiast nie powinna przekraczać 80%.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem do malowania elewacji, postaw na sprawdzoną ekipę fachowców. Wybierz firmę, która ma duże doświadczenie i bogate portfolio.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/malowanie-elewacji.html