Maszyna do cięcia plazmą a łuk plazmowy: jak szybko wykorzystać potencjał tej technologii w biznesie?

Cięcie plazmowe to technologia wykorzystywana od ponad pół pięciu dekad, jednak w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Dzisiaj daje o wiele większe możliwości niż dawniej. Długo można wyliczać zalety maszyny do cięcia plazmą. Jakie jej cechy warto wykorzystać w biznesie? Odpowiadamy!

Jak działa maszyna do cięcia plazmą?

Aby wyjaśnić, jak działają maszyny do cięcia plazmowego, trzeba wytłumaczyć, czym w ogóle jest plazma. Otóż mowa o materii składającej się z przeciwnie naładowanych jonów. Konsekwencją takiego stanu materii jest przewodzenie prądu przez plazmę.

Urządzenie do cięcia plazmą to maszyna, w której znajduje się plazma poddawana wpływowi prądu. Aby zrozumieć, w jaki sposób prąd wpływa na omawianą materię i umożliwia cięcie plazmą, zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem - https://eckert.com.pl/technologie/ciecie-plazmowe.html. Natomiast my pokrótce wyjaśnimy, na czym to wszystko polega.

Pod wpływem prądu plazma zmienia formę. Im większe natężenie, tym bardziej widoczne światło generowane przez plazmę. W momencie kulminacyjnym dochodzi do wytworzenia łuku plazmowego. Ten zaś stapia materiał, doprowadzając do jego przecięcia. Zatem maszyna do cięcia plazmą to doskonałe urządzenie do obróbki tworzyw, ale tylko tych, które dobrze przewodzą prąd.

Urządzenie do cięcia plazmą i jego zalety

Nie bez powodu maszyny do cięcia plazmowego cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Jakie są ich największe zalety? Niewątpliwie należą do nich:

  • precyzja cięcia,
  • możliwość cięcia grubych materiałów,
  • wysoka prędkość pracy,
  • brak podgrzewania,
  • doskonała jakość obrabianych powierzchni,
  • niewielka szczelina cięcia,

Nieustannie trwają prace nad doskonaleniem sprzętu służącego do obróbki metali, jednak już dzisiaj plazma do cięcia stali radzi sobie doskonale. Precyzja cięcia umożliwia obróbkę nawet najmniejszych elementów. Jednocześnie plazma bez trudu przecina nawet najgrubsze materiały. Na dodatek bardzo szybko i bez podgrzewania.

Nie dochodzi więc do nadpaleń, które są częstym problemem w przypadku obróbki stali innymi metodami. Co więcej, po wykonaniu cięcia plazmą, powierzchnia obrabianego materiału pozostaje gładka. Natomiast szczelina jest bardzo mała, co również odpowiada za wszechstronność urządzenia do cięcia plazmą.

Tania maszyna do cięcia plazmą

Oczywiście maszyna do cięcia plazmą to wydatek, który dla wielu firm może być znaczący. Niezbędne jest też dodatkowe wyposażenie, takie jak choćby stół CNC do plazmy. Jednak koszty, o których mowa, są stosunkowo niskie. Okazują się niewielkie w porównaniu do kosztów nabycia innych urządzeń do obróbki metali.

Jednocześnie użytkowanie sprzętu nie generuje wysokich kosztów. Przy tym wszystkim zyskuje jakość obrabianych produktów ze stali, a praca w zakładzie przemysłowym przyspiesza. Tym samym przedsiębiorstwo czerpie duże korzyści ze wdrożenia maszyny do cięcia plazmowego.

O tym, jak szybko zwróci się koszt nabycia maszyny do cięcia plazmą, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim, istotne jest zapotrzebowanie danej firmy na sprzęt do obróbki metalu. Częstotliwość użytkowania jest kluczowa w kwestii opłacalności zakupu. Bardzo istotna jest również jakość sprzętu. Im lepsza maszyna oraz stół CNC do plazmy, tym lepsze efekty pracy. Oznacza to zdecydowanie większe korzyści. Czasami trzeba nieco więcej zapłacić za sprzęt, aby osiągnąć większą korzyść.