Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Panele LVT a panele winylowe – co wybrać?

Panele do domu najczęściej kojarzone są jako panele winylowe, które można kupić w każdym sklepie z artykułami wykończeniowymi. Mają one jednak ciekawą konkurencję w postaci nieco droższych paneli winylowych. Czy warto do nich dopłacić? Sprawdź najważniejsze zalety i wady paneli winylowych.

Z czego zbudowane są panele winylowe?

Winyl, a precyzyjnie polichlorek winylu, czyli PCV jest jednym z popularnych materiałów używanych do produkcji elementów wykończeniowych wnętrz. Produkuje się z niego głównie wykładziny elastyczne, ale obecnie także panele LVT (Luxury Vinyl Tiles), czyli inaczej panele winylowe.

W porównaniu do paneli laminowanych te winylowe są znacznie cieńsze i elastyczne, co wynika z właściwości winylu. Są one odpowiednio utwardzane, aby uzyskały skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego są mało podatne na zarysowania.

Panele winylowe są odporne na wilgoć

Tym, co wyróżnia panele winylowe na tle paneli laminowanych, jest ich odporność na wilgoć. Wynika to z konstrukcji paneli LVT, które wykonane są właśnie z odpornego na wilgoć winylu. W efekcie są one odporne na wodę, która może spowodować pojawienie się pęcznienia paneli laminowanych. Nawet stojąca przez dłuższy czas na panelach winylowych woda nie spowoduje ich uszkodzenia, dlatego też są one dedykowane również do łazienki, kuchni i przedpokoju, gdzie podłoga narażona jest na wilgoć i zabrudzenie.

Z tego względu panele LVT - https://www.centrum-parkietowe.pl/gerflor-podlogi-winylowe.html rekomendowane są również dla właścicieli zwierząt oraz dla rodziców, ponieważ wtedy ryzyko uszkodzenia paneli także jest mniejsze, więc podłoga może wyglądać stale jak nowa.

Wzory paneli winylowych i laminowanych

W sprzedaży można znaleźć wiele wariantów paneli laminowanych oraz winylowych, które mogą być dopasowane do każdego wnętrza.

Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się panele o wzorach drewna. Producenci prezentują pełną paletę modeli, w tym między innymi panele imitujące buk, dąb, orzech, brzozę, drewno wenge o ciemnym wybarwieni, ale też drewno jasne. Można także zdecydować się na zakupienie paneli w innych wzorach, na przykład przypominających kamień naturalny, płytki ceramiczne.

Panele LVT i laminowane – ceny

Tym, co różni panele winylowe oraz laminowane, są również ich ceny. Więcej trzeba będzie zapłacić za panele LVT. W tym przypadku ceny rozpoczynają się od około 50-70 złotych za metr kwadratowy, ale mogą sięgać nawet do około 100 złotych za metr kwadratowy. Panele laminowane z kolei można kupić nawet o połowę taniej.

Z ofertami paneli laminowanych i winylowych można zapoznać się już teraz online na stronach producentów i sklepów.