Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Wybieramy deskorolkę i uczymy podstaw skateboardingu

Rozpoczynając naszą przygodę ze światem deskorolek i longboardów, nie tylko możemy w ciekawy sposób spędzić wolny czas, ale również podszlifować kondycję i dostarczyć organizmowi solidnej dawki adrenaliny. Jednak przed pierwszą przejażdżką, należy wybrać odpowiednią deskę i akcesoria, a przede wszystkim nauczyć się odróżniać klasyczny skateboard od longa, gdyż wybór konkretnego decku determinuję rodzaj uprawianej przez nas dyscypliny.

Co muszę wiedzieć o skateboardingu?

Pierwsze profesjonalne deski sięgają pamięcią do lat 40. XX wieku, kiedy to w Kalifornii narodził się skateboarding, które swoje korzenie miał w surfingu. Zamierzeniem było przełożenie możliwości wykonywania akrobacji i jazdy, kiedy warunki atmosferyczne nie były korzystne do przebywania w wodzie. Od tamtej pory deski zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, doprowadzając do sytuacji, w której stały się samodzielną dyscypliną sportową.

Obecnie istnieje wiele rodzajów deskorolek, z których każda przystosowana do innej formy aktywności i dająca zupełnie inne możliwości jej właścicielowi. Klasyczna deska służy przede wszystkim do robienia tzw. tricków, czyli akrobacji powietrznych lub jazdy na specjalnie przystosowanych do tego celu skateparkach, gdzie możemy zarówno zaliczyć przejażdżkę truckami na poręczy, jak i wykonać kickflipa czy ollie.

Longboard za to jak sama nazwa wskazuję jest deską dłuższą i dzięki temu możemy osiągnąć dużo większą prędkość niż w przypadku krótszych decków. Sama moda na tego rodzaju decki pojawiła się w latach 90., gdyż była to forma dużo bardziej zbliżona do klasycznie postrzeganego surfingu. Longboardów używa się przede wszystkim do długodystansowych zjazdów ze wzgórz czy nawet mniej przyjaznych terenów nieasfaltowych.

Longboard czy klasyczna deskorolka?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: "Jaką deskę wybrać?". Zarówno klasyczny skateboarding jak i longboarding mają swoich zwolenników i przeciwników, a ostatecznie wszystko sprowadza się do preferowanej przez nas formy spędzania czasu. Jeśli w bliskiej okolicy zadomowił się skatepark i jesteśmy pod wrażeniem rodzajami i sposobami wykonywanych przez osoby jeżdżące tricków, a szybka jazda nas nie interesuje, to powinniśmy skierować się w stronę krótszego decku.

Dłuższa deska jest odpowiednia dla fanów szybkości i przyswajania adrenaliny w taki właśnie sposób. Jeśli dodatkowo lubimy przejażdżki typu off-road, longboard może okazać się idealnym rozwiązaniem, przy którym będziemy mogli dostarczyć organizmowi dużej dawki emocji przy jednoczesnym podziwiania uroków rzadko odwiedzanych tras. Warto zainteresować się również tematem cruiserów, czyli niejakiej miniaturki longboardów nadającej się do szybkiej jazdy po ciasnej, miejskiej przestrzeni.

No to start!

Rozpoczęcie przygody ze skateboardingiem uzależnione jest od wyboru deski. Jeśli nie znamy jeszcze swoich preferencji lub najlepiej to chcielibyśmy spróbować wszystkiego, możemy zakupić zarówno klasyczną deskorolkę, jak i longboard. Dzięki temu będziemy mogli ćwiczyć tricki na pobliskim skateparku czy nawet schodach z poręczą, a kiedy zdecydujemy się na dłuższy zjazd ze wzgórza, wyciągniemy nasz większy deck.

Przed pierwszą trasą trzeba się jednak przygotować, gdyż z pozoru prosta czynność jazdy na deskorolce jest w rzeczywistości trudna i wymaga bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości. Warto jeszcze kilka tygodni wcześniej rozpocząć treningi wytrzymałościowo-biegowe, jak również regularnie się rozciągać poprawiając w ten sposób gibkość. Deskorolka to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego balansu ciała, a także mobilność, dlatego warto rozważyć również utratę zbędnych kilogramów, gdyż o wiele łatwiej będzie się nam na niej utrzymać.

Nie zapomnij o akcesoriach

Sam wybór deskorolki jest oczywiście podstawą, przy czym powinniśmy stawiać na sprzęt używany przez profesjonalistów, jeśli chcemy uniknąć sytuacji, gdzie nieznanego pochodzenia deck złamie się już przy pierwszej akrobatycznej próbie. Poznaj oferty DESKOROLEK czy LONGBOARDÓW w Decathlon, gdzie powinniśmy się skupić przede wszystkim na rewelacyjnej marce Oxelo, w której każdy deck został stworzony z najwyższej jakości wielowarstwowego klonu kanadyjskiego lub drzewa brzozowego. 

Równie ważne są jednak akcesoria, gdyż wykonując pierwsze sztuczki lub osiągając dużą prędkość narażeni jesteśmy na wszelkiego rodzaju urazy. Profesjonaliści bardzo często mówią o tym, że należy inwestować w sprawdzone ochraniacze i kask na deskorolkę. Wybierając rękawice, nałokietniki i nakolanniki, zwróćmy uwagę na firmę Powerslide, która w poszczególnych modelach zastosowała bardzo sztywną skorupę wtryskiwaną, co daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Nie zapomnijmy również o kasku na głowę, którego wybór warto dostosować pod samą deskę, stawiając na Oxelo. Zwróćmy uwagę na rozmiar, gdyż nasza głowa nie powinna w nim "latać" a być dopasowana na sztywno, czym zaoszczędzimy sobie na niepotrzebnych guzach.

Liczy się dobra zabawa

Skateboarding z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a nowe wariacje deskorolek umożliwiają dostosowanie rodzaju uprawianej dyscypliny do własnych preferencji. Niezależnie jednak od wyboru konkretnej, ważna jest już sama poprawa naszej kondycji fizycznej, a co za tym idzie również psychicznej. Wystawimy nasz organizm na próbę, ucząc się przy tym niesamowitych akrobacji, które potrafią zachwycić nawet największych sceptyków.

Kto do tego nie lubi osiągnąć dużej prędkości? Zjazd ze wzgórza przy dopiero wschodzącym, porannym słońcu to niesamowita przygoda, do której dokonania nie jest konieczny wyjazd na drugi koniec świata. Spakuj longboarda, wsiądź w samochód i wyjedź za miasto, a odkryjesz co kryje się na pobliskich obrzeżach.