Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Garnitur czy smoking - co wybrać do ślubu?

Przez wiele lat na ślubnym kobiercu królował garnitur, a smokingi ślubne odeszły w zapomnienie. Wydawał się on zbyt ciężki, szczególnie dla pana młodego w młodym wieku, jednak w ostatnich latach wraca do łask. Co zatem mężczyzna powinien wybrać w tym szczególnym dniu?

Garnitur - strój uniwersalny

Zakup kreacji weselnej to niemały wydatek. Poza garniturem czy smokingiem musimy jeszcze doliczyć wartość wszelkich dodatków, takich jak koszula, buty czy krawat. Pan młody zwykle stara się kupować takie ubrania, które będzie mógł jeszcze kiedyś założyć. Wynika to po pierwsze z wysokiej ceny, po drugie z tego, że mężczyźni na ogół nie lubią mieć w szafie zbędnych rzeczy, których nie noszą. Pod tym względem dużo lepszy będzie garnitur, niż smoking na wesele

Garnitur można założyć właściwie na każdą okazję, dlatego będzie on towarzyszyć mężczyźnie przez lata. Smoking jest zakładany tylko na szczególne, bardzo eleganckie okazje, dlatego z reguły jego zakup to wydatek na tak zwany jeden raz. Ponadto do garnituru dużo łatwiej będzie dobrać dodatki. Pasują do niego koszule w niemal każdym kolorze i wzorze - nie wszyscy przecież decydują się założyć na ślub klasyczną, białą koszulę. 

Do garnituru można dobrać dowolny krawat czy muszkę. Kolorów i wzorów do wyboru też jest sporo. Pomimo, że garnitur ślubny kojarzony jest raczej z kolorami ciemnymi, niektóre pary decydują się na niebanalne stylizacje, na przykład w jasnych kolorach. 

Warto pomyśleć nad wariantami garniturów w innych kolorach, niż czarny:

  • Szary garnitur zyskuje na popularności w ostatnich latach. Jako elegancki, naturalny materiał wraz z odpowiednimi dodatkami idealnie nadaje się na letnie wesele w plenerze i zapewnia harmonijny wygląd.
  • Brązowy garnitur jest wybierany rzadziej niż czarny lub ciemnoniebieski, ale nie jest w żaden sposób gorszy od nich pod względem elegancji. Wręcz przeciwnie: szczególnie dobrze komponuje się z odcieniem kości słoniowej sukni ślubnej. Tkanina garniturowa w kolorze brązowym zawsze powinna mieć strukturę, która podkreśla naturalny charakter tkaniny.
  • W palecie kolorów nie może zabraknąć niebieskiego koloru. Tutaj wszystko jest możliwe, od jasnych pastelowych tonów po kolor navy blue. Kamizelka z subtelnym wzorem ożywia ogólny wygląd.

Smoking - elegancja przede wszystkim

Smoking kojarzy się głównie z bardzo uroczystymi galami, na których obowiązuje ścisły dress code. Jest to bardzo elegancki strój, zatem nie sprawdzi się na weselach utrzymanych w luźniejszym stylu. Smoking jest drugim w zakresie formalnych strojów wieczorowych, zaraz po fraku. James Bond ponownie rozsławił ten garnitur - dobrze wygląda również na drużbach lub na wieczorze kawalerskim w ekskluzywnym kasynie.

Smoking na wesele jest polecany panom młodym, których ślub zaczyna się po godzinie 18, gdyż jest on tradycyjnie zarezerwowany na wieczorne i nocne przyjęcia. W przypadku, gdy wesele zaczyna się wcześniej mężczyźni powinni zdecydować się na garnitur. Jeżeli decydujemy się wystąpić w smokingu, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim sam smoking powinien być w kolorze czarnym, ewentualnie może go zastąpić ciemny granat. Koszula powinna być śnieżnobiała, a obowiązkowym dodatkiem jest mucha w kolorze smokingu oraz ciemny pas smokingowy. W kwestii obuwia najlepiej sprawdzą się lakierki bądź czarne, eleganckie buty.

Państwo młodzi powinni być ubrani w tym samym stylu, zatem jeżeli pan młody wybiera smoking, panna młoda powinna wybrać elegancką suknię ślubną, koniecznie w kolorze bieli. Kolorowe, fikuśne i wzorzyste suknie niestety nie będą pasować do stroju pana młodego. 

Pozostaje pytanie, czy wybierając garnitur nie będziemy wyglądać elegancko? Z pewnością będziemy, jeżeli tylko zadbamy o odpowiedni krój garnituru i dodatki. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że smoking na wesele jest najbardziej eleganckim ubiorem, jaki można wybrać. 

Wybór kreacji weselnej pana młodego to spore wyzwanie. Zależy on przede wszystkim od tego, w jakim tonie utrzymana jest impreza weselna. W przypadku mniej oficjalnego przyjęcia lepiej zdecydować się na garnitur, natomiast w przypadku eleganckiej uroczystości warto postawić na smoking.