Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Jak poprawnie zabezpieczyć swoją przyszłość?

Chociaż zazwyczaj staramy się przejmować przede wszystkim tym, co dzieje się tu i teraz, to jednak jeżeli chcemy zapewnić sobie spokojną i dobrą przyszłość – już dzisiaj powinniśmy pomyśleć o swojej emeryturze. Najważniejsze plany to te, które są długoterminowe. Stabilna sytuacja finansowa nie jest nam jednak gwarantowana, jeżeli samodzielnie nie odkładamy pieniędzy w odpowiedni sposób. Jak więc zabezpieczyć siebie i swoich bliskich? Tutaj może przydać się nam dodatkowe ubezpieczenie emerytalne

Podstawowa emerytura – czy zabezpieczy naszą przyszłość?

Gdy znajdujemy stałą pracę i podpisujemy z pracodawcą umowę – od tej pory zaczynamy odkładać na naszą przyszłą emeryturę poprzez obowiązkowe odprowadzanie składek. Niewiele osób zwolnionych jest z tej konieczności, jednak w takim przypadku możliwe jest dobrowolne (czyli z własnej kieszeni) wpłacanie odpowiedniej kwoty, która trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy warto? Zdania są podzielone. Coraz więcej jest opinii, które sugerują, że nasza przyszła emerytura wcale nie jest taka pewna.

Tymczasem już dzisiaj wiadomo, że wypłacane przez ZUS świadczenia nie są zazwyczaj zadowalające. Okazuje się, że kwoty są często zbyt niskie, aby zapewnić spokojną starość. A przecież jest to czas, w którym nie mamy już możliwości podjęcia pracy – często ze względu na zdrowie. Korzystamy więc z pieniędzy, które nam się należą, ale których jest niewiele. Nie da się ukryć, że podstawowe opłaty nierzadko są bardzo wysokie i funduszy zaczyna po prostu brakować. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – czym jest?

Jako że podczas emerytury chcielibyśmy odpocząć i zacząć korzystać z życia – koniecznie już wcześniej musimy zgromadzić odpowiednie fundusze. Warto zacząć od dzisiaj. Nie zaleca się jednak popularnego odkładania pieniędzy do skarpety. Nasz dobytek nie jest w takim przypadku bezpieczny, ponieważ w każdym momencie możemy go stracić. Postarajmy się nie trzymać zbyt dużo gotówki w domu. Co więc zrobić w takim przypadku? Czy dostępne jest inne źródło dochodów?

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to nic innego, jak druga emerytura. Jest to doskonałe uzupełnienie dla podstawowego świadczenia, które będziemy otrzymywać w przyszłości. Co zrobić, aby skorzystać z takiej możliwości? Wystarczy poszukać takiej oferty przedstawianej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, która spełni nasze wymagania. Należy ustalić taką wysokość składki, która nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Regularne wpłacanie pieniędzy sprawi, że emerytura nie będzie już niczym przerażającym. Będziemy otrzymywać dodatkowe pieniądze, które spożytkujemy w wybrany sposób. To dobry moment na podróżowanie i korzystanie z życia. 

Kiedy zacząć odkładać na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne? 

Właściwy czas jest właśnie teraz. Im wcześniej zaczniesz przejmować się swoją przyszłością, tym większe prawdopodobieństwo, że bez większych wyrzeczeń zapewnisz sobie i swoim bliskim spokojną starość. Jeżeli mamy więcej czasu na odkładnie pieniędzy, to jednocześnie wysokość miesięcznej składki może być niższa. Warto też pamiętać, że regularne oszczędzanie nauczy nas odpowiedniego gospodarowania posiadanymi funduszami. 

Dlatego jeżeli tylko uda nam się znaleźć satysfakcjonującą pracę, która zapewnia nam stały dochód – sprawdźmy, czym jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne i poszukajmy takiej oferty, która będzie nam odpowiadała. 

Komu potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?

Mało jest osób, które nie muszą martwić się swoją przyszłością. Często nawet wydaje się nam, że nic już nas nie zaskoczy. Lepiej jednak posiadać odpowiednie zabezpieczenie i nawet jeżeli aktualnie mamy dobrze prosperującą firmę, to poszukajmy dodatkowej ochrony – najlepiej w postaci wyżej wspomnianej polisy, która zagwarantuje nam wypłatę świadczeń w podeszłym wieku, kiedy nie będziemy już zdolni do pracy.

Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie emerytalne jest dobre dla każdego, kto nie chce przejmować się tym, że jego przyszła emerytura nie będzie wystarczająco wysoka.