Black Friday promocja artykuły sponsorowane

 Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej

Gdy zastanawiamy się nad zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną, często chcemy dowiedzieć się, jak wygląda jej montaż. Koniecznie jest tutaj szczegółowe omówienie projektu oraz zbadanie potrzeb klienta. Kiedy instalator zdobędzie najpotrzebniejsze informacje będzie można zabrać się za montaż modułów. Poniżej dowiesz się, jak szczegółowo wygląda proces montażu instalacji fotowoltaicznej.

Początek

Na samym początku oczywiście kluczowy będzie kontakt telefoniczny z firmą, która będzie się zajmować instalacją fotowoltaiczną. Podczas rozmowy telefonicznej firma dokładnie pozna potrzeby klienta oraz dowie się, jaka moc instalacji będzie potrzebna, aby pokryć 100% zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Koniecznie więc będzie tutaj informacje o to, jakim zużyciem energii charakteryzuje się dane gospodarstwo, razem z jak najdłuższym okresem wstecz.

Kwestie techniczne

Na ostateczną wersję projektu naszej instalacji fotowoltaicznej będzie wpływać wiele czynników. Będą to między innymi rachunki za prąd, specjalistyczne obliczenia oraz porównanie ich z potencjalnym uzyskiem energetycznym. Przy wykonaniu takiej symulacji możliwe będzie odpowiednie dobranie modułów o konkretniej wydajności.

Również ważne będzie zbadanie orientacji domu. Trzeba więc zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz jego ekspozycji. Wpływać to będzie na efektywność pochłaniania promieniu słonecznych. Największą wydajność można uzyskać montując panele skierowane na południe pod kątem około 30 stopni.

Warto sprawdzić, czy posiadamy odpowiednią ilość dostępnej powierzchni na posesji, ponieważ konieczne być może będzie zastosowanie naziemnego systemu paneli słonecznych. Zadaniem firmy odpowiadającej za montaż paneli fotowoltaicznych będzie także upewnienie się, że dana instalacja będzie w stanie pokryć wszelkie zwiększenia zapotrzebowania energetycznego w przyszłości.

Kosztorys

Po zbadaniu całej sprawy przez firmę, przychodzi czas na przedstawienie oferty oraz kosztorysu. W ten sposób klient otrzymuje informacje na temat tego, z czego będzie składać się z usługa oraz za co dokładnie będzie on płacił. W ofercie więc znajdziemy takie informacje jak propozycję stosowanych urządzeń oraz konstrukcji, szczegóły techniczne, symulację wydajności i oszczędności, gwarancję, wizualizację oraz koszt. Znakomici specjaliści od fotowoltaiki znajdują się na https://solowoltaika.pl/

Montaż instalacji

Chyba najważniejszym etapem realizacji takiej usługi jest montaż instalacji. Proces ten zazwyczaj trwa kilka dni. Dzięki temu w dość szybki sposób możemy cieszyć się czystą i darmową energią. Montaż instalacji będzie polegał między innymi na przygotowaniu konstrukcji wsporczej, rozłożeniu okablowania, umiejscowienia falownika, montażu paneli słonecznych oraz podłączeniu instalacji do sieci.

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej konieczne będzie zgłoszenie posiadanej instalacji do operatora energetycznego. Dzięki temu umożliwimy wymianę licznika energetycznego na dwukierunkowego. W ten sposób będziemy mogli pobierać energię z sieci, jak i ją oddawać. Operator ma obowiązek wymiany licznika w ciągu 30 dni.

Na samym końcu konieczna jest instalacja oprogramowania, które służyć będzie do monitoringu wydajności zastosowanych paneli słonecznych. W ten sposób będziemy mieli wgląd w ilość uzyskanej energii.