Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Tarnogórska Policja ostrzega przed złodziejami rowerów, którzy dokonują kradzieży jednośladów, poprzez usunięcie zabezpieczenia lub wykorzystując otwarte pomieszczenia. Apelujemy o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery i których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać przestępstwa.

Tarnogórscy policjanci w ostatnim czasie odnotowali kilka zgłoszeń dotyczących kradzieży jednośladów. Tylko w październiku, z terenu Tarnowskich Gór oraz Radzionkowa, złodzieje ukradli rowery o łącznej wartości blisko 6 tys. złotych. Sprawcy kradli jednoślady, które były zaparkowane w stojakach rowerowych, na klatce schodowej, a nawet z otwartego garażu.

Policjanci po raz kolejny apelują do właścicieli jednośladów o solidne zabezpieczenie swoich rowerów oraz zwracanie uwagi, w jakim miejscu je zostawiają, aby nie ułatwiać złodziejowi ich kradzieży.

Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru. Jeśli już zabezpieczamy nasz rower, warto robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem.

Policjanci apelują również o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery i których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać przestępstwa. Alarmujmy Policję w przypadku podejrzanych zachowań innych osób.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

  • nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia,
  • warto wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, balustrady itp.;
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych;
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych, można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym;
  • jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy, dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic;
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.