Nadmierna wilgoć ma fatalny wpływ na trwałość konstrukcji budowlanych. Niestety, jeśli budynek nie zostanie przed nią odpowiednio zabezpieczony poziomą i pionową izolacją przeciwwodną, jest bardzo narażony na chłonięcie wilgoci z gruntu, źle oddziałują na niego także opady atmosferyczne. Jak chronić dom przed wodą, by mógł zachować idealny stan przez dziesiątki lat?

Izolacja przeciwwodna budynku – dlaczego ma tak wielkie znaczenie?

Izolacja przeciwwodna, np. http://budwod.eu/oferta/izolacja-przeciwwodna/, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości budynków. Obiekty budowlane – niezależnie, czy mowa o domach, czy wielkich inwestycjach – muszą być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci, mają z nią bowiem ciągle do czynienia. Największy wróg kryje się w glebie – obecne w niej wody gruntowe są pobierane przez fundamenty przez zjawisko kapilarnego podciągania wody. W materiale budowlanym znajdują się bowiem niewielkie pory, które wyciągają wodę z gruntu; przemieszcza się ona w górę, stopniowo dostając się do murów budynku. Tym sposobem cały budynek nasiąka wodą, która znacznie osłabia jego konstrukcję, może przyczynić się do degradacji wielu jej elementów, a także powoduje niezdrowe warunki, panujące w środku. Wilgotne ściany to bowiem idealne miejsce rozwoju dla pleśni i grzybów, które tworzą niekorzystny klimat dla ludzi. Takie warunki życia mogą być niebezpieczne, szczególnie dla osób chorujących na astmę i inne choroby układu oddechowego.

Izolacja przeciwwodna, zarówno pionowa, jak i pozioma, pozwalają całkowicie uchronić budynek przed wilgocią – zarówno tą pochodzącą z wód gruntowych, jak i wód opadowych. Powinno się ją zastosować już na etapie budowy obiektu, późniejsze wykonanie jest bowiem o wiele bardziej skomplikowane i wiąże się z koniecznością wykonania osuszania murów. Dzięki przeciwwilgociowej izolacji fundamentów, można stworzyć budynek, który przetrwa wiele dziesięcioleci w nienaruszonym stanie.

Izolacja pionowa i pozioma fundamentów i murów – na czym polega?

Hydroizolacja fundamentów to całkowite zabezpieczenie ich przed pobieraniem wilgoci z gruntu, a także oddziaływaniem wody opadowej. Aby skutecznie ochronić budynek, należy wykonać izolację pionową i poziomą – dzięki temu mury są zabezpieczone przed wilgocią w każdej postaci.

Izolacja pionowa jest dzielona na trzy typy, które dopasowuje się do budynku w zależności od warunków, jakie panują na miejscu jego budowy. Należą do nich:

  • izolacja ciężka – stosowana w przypadku, kiedy poziom wód gruntowych jest wyższy, niż fundamenty budynku; wymaga zastosowania specjalnych materiałów o wysokiej odporności i niezawodnej nieprzepuszczalności; jej zadaniem jest ochrona murów domu przed dużym naporem wody,
  • izolacja średnia – stosowana na gruntach o niskiej przepuszczalności wody, np. glinie; chroni zarówno przed wodą gruntową, jak i opadową; wykonuje się ją z papy, folii samoprzylepnej czy masy bitumiczno-kauczukowej,
  • izolacja lekka – stosowana na gruntach o wysokiej przepuszczalności wody, chroni przed wodą gruntową i opadową.

Izolacja pozioma fundamentów głównie zabezpiecza budynek przed kapilarnym podciąganiem wody gruntowej – zamieszcza się ją pomiędzy ławą a ścianami fundamentowymi, a także na łączeniach tych ścian. Do jej wykonania wykorzystuje się papy oraz folię PCV, które są umieszczane w poziomie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, wilgoć nie przedostaje się do murów i nie zagraża konstrukcji budynku.

Kto powinien wykonać izolację przeciwwilgociową budynku?

Izolacja przeciwwodna to bardzo ważny proces, który nie powinien być pomijany przy budowie obiektu. Od niego zależy bowiem jego przyszłe bezpieczeństwo oraz trwałość. Warto zlecić wykonanie izolacji pionowej i poziomej fundamentów i murów fachowcom z dużym doświadczeniem, będą oni bowiem mogli dobrać odpowiednią formę hydroizolacji do warunków panujących na miejscu budowy. Zapewni to długą żywotność konstrukcji domu i pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Skuteczna izolacja przeciwwodna – dlatego tak ważne jest zastosowanie izolacji pionowej i poziomej przy budowie?