Czy słyszałeś o nowym prawie wodnym, a także o zagadnieniami związanymi z retencją wody? Jeżeli nie, w takim razie to najlepszy czas, aby się o tym nieco dowiedzieć. Być może dzięki temu będziesz mógł sporo zaoszczędzić, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy opady i roztopy są oczywiście największe.

Od pierwszego stycznia 2018 roku obowiązuje nowe Prawo wodne dotyczące odprowadzania wód opadowych. Nowe prawo znacząco wpłynęło na zasady gospodarowania wodami, zwłaszcza wodami opadowymi. Do 1 stycznia 2018 roku wszystkie wody opadowe oraz wody roztopowe były uznawane za ścieki i stosowano adekwatne do tego prawo. Po wejście w życie nowych przepisów, wody opadowe oraz roztopowe, nie są już traktowane jako ścieki, co przekłada się na zwiększone koszty. Czy można je w jakikolwiek sposób ograniczyć? Tak! Jest to możliwe dzięki retencji wody.

Czym jest retencja wody?

Retencja wody to inaczej magazynowanie jej po to, aby można było ją później użyć. Wtedy, woda pochodząca np. z opadów jest wykorzystywana w najodpowiedniejszym czasie, co jednocześnie wiąże się z ograniczeniem wydatków za tzw. „Opłaty za deszcz” lub „podatek od deszczu”. Retencjonowanie opadów na własnej posesji jest korzystne: znacznie minimalizuje koszty.

Retencja sprawia, że:

  • woda opadowa zostaje zmagazynowana lub
  • woda opadowa odpływa do kanalizacji znacznie wolniej lub
  • woda opadowa zostaje wykorzystana np. do nawadniania.

Najlepsze rozwiązania

Jakie są najlepsze rozwiązania zapewniające retencję wody? Obecnie oferowane są m.in. dachy retencyjne, nazywane również zielonymi dachami. Wprawdzie, każdy dach zielony pełni taką funkcją, jednak w myśl nowych przepisów, dach powinien być wyposażony w gromadzenie, magazynowanie wody. Aby dach mógł magazynować jak największe ilości wody, potrzebny jest specjalny system. Do wyboru są oczywiście różne systemy – te oferujące możliwość magazynowania mniejszych, jak i większych ilości wody. Optymalne rozwiązanie to magazynowanie ok. 80l,m2, ale oczywiście możliwość magazynowania może być znacznie większa lub mniejsza – w zależności od potrzeb.

Do czego można użyć zmagazynowana wodę?

Zmagazynowana woda może zostać odprowadzona do ścieków, jednak w znacznie wolniejszym tempie. Dzięki temu studzienki kanalizacyjne nie będą zbyt obciążone podczas ulewnych deszczy. Jednak, retencja wody sprawia, że woda może zostać wykorzystana do na posesji lub w budynku, a później dopiero odprowadzona. Odprowadzanie jej od razu do ścieków nie zmniejszy rachunków. Zatem, zmagazynowaną wodę można wykorzystać np. toaletach. Innym rozwiązaniem jest podlewanie za jej pomocą roślin w ogrodzie. Woda może częściowo również wyparować, co oczywiście także wpłynie na zmniejszenie kosztów związanych z opłatami za ścieki.

Najważniejsze cechy systemów retencyjnych

Systemy dachów retencyjnych można stosować na powierzchniach dachów płaskich. Bardzo dobrze sprawdzą się również na stropach garaży podziemnych. Najważniejszymi cechami dachów do retencji wody jest możliwość jej przechowywania. Najlepsze dachy jednocześnie zapewniają optymalne nawodnienie roślin. Systemy w dachach retencyjnych umożliwiają również regulację stopnia spiętrzenia wody. To od użytkowania zależy, jaka jej ilość zostanie doprowadzona do odpływu. Woda w takim systemie może zostać zatrzymana nawet do kilku dni.

Oczywiście, aby korzystać z systemu dachu retencyjnego, koniecznie trzeba spełnić pewne wymogi. Przede wszystkim dach musi być bezspadkowy i odpowiednio statyczny. Konieczne należy wykonać również awaryjne otwory przelewowe, potrzebne w sytuacji, kiedy nastąpiłyby większe niż zazwyczaj opady.

Dzięki takiemu systemowi można sporo zaoszczędzić, a dodatkowo wykorzystać wodę, za którą nie trzeba płacić. Jeżeli uważasz, że do tej pory nic nie spadło Ci jeszcze z nieba, to w tym przypadku właśnie tak jest! Skorzystaj z tego co daje natura. Korzystaj mądrze!

Prawo wodne a retencja wody