Uwaga! Burze (II st.) (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Nad zalewem ruszył sezon, policjanci ostrzegli przed jednym błędem nad wodą

Nad zalewem ruszył sezon, policjanci ostrzegli przed jednym błędem nad wodą

FOT. KPP w Tarnowskich Górach

Nad Zalewem Nakło - Chechło tarnogórscy policjanci pojawili się obok ratowników wodnych i przedstawicieli gminy Świerklaniec podczas oficjalnego rozpoczęcia sezonu letniego. W punkcie profilaktyczno-informacyjnym Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach przypominała zasady, które mają ograniczyć ryzyko tragedii nad wodą. Funkcjonariusze najmocniej akcentowali alkohol, nieznane kąpieliska i skoki do wody w miejscach bez sprawdzenia dna.

Policjanci zwracali uwagę, że do wody nie wolno wchodzić ani pływać po spożyciu alkoholu. Ten sam zakaz dotyczy żaglówek, łódek i kajaków prowadzonych pod wpływem alkoholu albo środków działających podobnie - za takie naruszenie grozi kara grzywny, a zagrożenie dotyczy nie tylko samego uczestnika, ale też innych osób korzystających z akwenu. Funkcjonariusze przypomnieli też, że nie można przeceniać swoich umiejętności pływackich, a przy dłuższej trasie warto korzystać z asekuracji łodzi lub bojki na szelkach.

Wśród zaleceń znalazły się również te dotyczące samego wejścia do wody. Rozgrzane ciało trzeba najpierw stopniowo schłodzić, mocząc klatkę piersiową, szyję, kark i nogi, żeby uniknąć wstrząsu termicznego. Policjanci przestrzegali przed skokami do nieznanych miejsc, zwłaszcza “na główkę”, bo takie zachowanie może skończyć się ciężkim urazem, kalectwem albo śmiercią. Podkreślili także, że materac dmuchany i nadmuchiwane koło nie służą do wypływania na głęboką wodę, a podczas pływania łódką, kajakiem czy żaglówką trzeba mieć założony kapok. Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod stałą opieką dorosłych, a osoby odpoczywające nad brzegiem mają reagować, gdy ktoś obok potrzebuje pomocy - jeśli nie są w stanie pomóc samodzielnie, powinny natychmiast alarmować innych.

Tarnogórscy policjanci przypomnieli też, że bezpieczna kąpiel możliwa jest tylko w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym i nadzorowanym przez ratownika wodnego. Tak zwane dzikie kąpieliska mają nieznane dno i nieznaną głębokość, a pływanie jest zabronione również na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Przy okazji Dnia Ratownika WOPR policjanci przekazali ratownikom wodnym życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, dziękując im za trud i poświęcenie wkładane w ratowanie życia i zdrowia ludzi.

To jeden z tych komunikatów, których nie wolno odłożyć na bok - nad wodą wystarczy chwila lekkomyślności, by zwykły wypoczynek zamienił się w akcję ratunkową.

na podstawie: KPP w Tarnowskich Górach.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KPP w Tarnowskich Górach). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.