Młodzi ze Śląska mogą zdobyć miejsce w sejmiku województwa

Młodzi ze Śląska mogą zdobyć miejsce w sejmiku województwa

FOT. UM Miasteczko Śląskie

W śląskim samorządzie otwiera się przestrzeń dla tych, którzy nie chcą ograniczać się do szkolnych i osiedlowych działań. Trwa nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, a stawką jest udział w decyzjach dotyczących młodego pokolenia w regionie. To propozycja dla osób, które już działają społecznie i chcą przenieść tę energię na wyższy poziom.

  • Kto może wejść do młodzieżowego sejmiku i dlaczego to nie jest tylko formalność
  • Krótki termin i konkretne dokumenty, które trzeba dopilnować

Kto może wejść do młodzieżowego sejmiku i dlaczego to nie jest tylko formalność

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego ma być miejscem, w którym młodzi mieszkańcy regionu uczą się odpowiedzialności za sprawy publiczne i zdobywają doświadczenie w działaniu na rzecz innych. To nie jest jedynie reprezentacyjna funkcja – chodzi o realne włączenie młodych ludzi w życie samorządowe i o budowanie kompetencji, które przydają się później także poza polityką.

Do kandydowania mogą zgłaszać się osoby, które spełniają kilka warunków:

  1. w dniu wyborów mają ukończone 15 lat i nie ukończyły 20 lat,
  2. mieszkają na terenie województwa śląskiego,
  3. działają na rzecz młodzieży – w młodzieżowych radach, samorządach uczniowskich lub studenckich, organizacjach pozarządowych, wolontariacie albo innych inicjatywach związanych z edukacją, nauką czy sprawami społecznymi,
  4. wyrażą zgodę na kandydowanie,
  5. złożą formularz zgłoszeniowy razem z listą poparcia podpisaną przez 20 osób w wieku do 20 lat.

Zgłoszenia mogą przygotować nie tylko sami zainteresowani. W grze są także młodzieżowe rady gmin i powiatów, samorządy uczniowskie i studenckie oraz osoby fizyczne. To ważne, bo daje szansę także tym kandydatom, którzy działają w mniejszych ośrodkach i nie zawsze mają za sobą rozbudowaną organizację.

Krótki termin i konkretne dokumenty, które trzeba dopilnować

Nabór już trwa i potrwa do 10 maja 2026 r. Po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń nowe twarze w sejmiku mają zostać ogłoszone do 28 maja 2026 r. Dla chętnych oznacza to jedno – nie warto odkładać formalności na ostatnią chwilę, bo kompletowanie podpisów i dokumentów może zająć więcej czasu, niż wydaje się na początku.

Szczegółowe zasady naboru, formularze oraz wykaz wymaganych dokumentów są dostępne na stronie poświęconej młodzieżowemu sejmikowi. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pod numerem 32 77 40 597 oraz adresem e-mail: [email protected].

W regionie, w którym młodzi coraz częściej chcą mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich, taki nabór daje coś więcej niż sam mandat. To wejście do miejsca, gdzie doświadczenie z wolontariatu, samorządu szkolnego czy organizacji społecznych może przełożyć się na działania obejmujące cały Śląsk.

na podstawie: Urząd Miejski Miasteczko Śląskie.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Miasteczko Śląskie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.