Szukasz sposobu na ekonomiczne, a zarazem ekologiczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej? Pompy ciepła do c.w.u. to nowoczesna metoda, która cieszy się rosnącą popularnością. Czym się charakteryzuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Jak działa pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej?
Pompa ciepła do c.w.u. działa na tej samej zasadzie, co standardowe pompy ciepła. Podstawowa różnica polega na tym, że jej zadaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, nie zaś ogrzewanie budynku. Urządzenia tego typu zasysają powietrze z otoczenia i usuwają z niego nadmiar ciepła. Uzyskaną w ten sposób energię wykorzystują zaś do podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła do c.w.u. to z reguły monoblokowe instalacje przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń. Najważniejsze elementy budowy pompy to:
- parownik,
- sprężarka,
- skraplacz,
- wentylator,
- sterownik,
- zasobnik wody.
Jak wygląda proces ogrzewania wody przez pompę? Krążący w układzie czynnik chłodniczy (dodatkowo sprężany przez sprężarkę) jest podgrzewany przez ciepło pobrane z otoczenia przy pomocy wentylatora. Następnie, za pośrednictwem skraplacza, czynnik oddaje swoje ciepło do zasobnika, podgrzewając w ten sposób znajdującą się w nim wodę.
Zalety pompy ciepła do c.w.u.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła do c.w.u.? Przede wszystkim jest to znakomity sposób na efektywne wykorzystanie tzw. energii odpadowej. Pomieszczenia, w których mieszczą się instalacje grzewcze, takie jak kotły, są zazwyczaj ogrzewane pasywnie. Znajdujące się w nich urządzenia emitują bowiem dużo ciepła, które nie jest w żaden sposób eksploatowane. Pompa ciepła rozwiązuje ten problem, ponieważ pobiera ciepło z krążącego we wnętrzu powietrza. Szacuje się, że nawet 70 proc. energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej, pochodzi w przypadku pompy właśnie z energii odpadowej.
Pompa ciepła do c.w.u. to energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie, które jest jednocześnie ekologiczne. Urządzenie wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, wpływając w ten sposób na ochronę środowiska naturalnego. Co ciekawe, pompa może przynieść korzyści także dla samego budynku. W jaki sposób? Pobranie ciepła z pomieszczenia pomaga osuszyć powietrze, zabezpiecza przed wilgocią oraz poprawia mikroklimat.
Jak wygląda instalacja pompy ciepła do c.w.u?
Do zalet pompy ciepła do c.w.u. należy również łatwa instalacja. Tak naprawdę polega ona na zastąpieniu dotychczasowego zbiornika pompą, poprzez podłączenie jej do wody. Zarówno koszty, jak i czas trwania montażu są więc wyjątkowo niskie i nie sprawią najmniejszych problemów. Dokładny sposób instalacji zależy też od tego, skąd będzie zasysane powietrze. Do wyboru masz dwie możliwości:
- pompa pobierająca ciepło odpadowe z pomieszczenia,
- pompa pobierająca ciepło z powietrza zewnętrznego za pośrednictwem kanałów.
To, które urządzenie będzie najlepsze w danym przypadku, zależy od indywidualnych potrzeb.
Jak dobrać pompę do swoich potrzeb?
Jeśli zamierzasz zdecydować się na pompę ciepła do c.w.u., musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie urządzenie. Istotne są tu zaś m.in.:
- wielkość zbiornika – uzależniona od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo,
- dodatkowa grzałka elektryczna – w razie konieczności pomoże w szybkim dogrzaniu wody,
- ilość punktów poboru wody, które zasili urządzenie – może być ich nawet kilka,
- rodzaj jednostki sterującej – ekran LCD zapewni wysoki komfort korzystania z pompy.
Pompy ciepła mogą być też przystosowane do współpracy z instalacją solarną lub fotowoltaiczną, a także umożliwiać podgrzewanie wody w tańszej taryfie energetycznej. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy posiada ono kluczowe dla Ciebie cechy.
Postaw na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania!
Pompa ciepła do c.w.u. to wydajny i przyszłościowy sposób na przygotowanie ciepłej wody. Zapewni maksymalny komfort wszystkim domownikom oraz zatroszczy się o Twoje finanse i środowisko. Szukasz urządzenia, które łączy wszystkie te zalety? Pompy ciepła od Stiebel Eltron to innowacyjność i prostota użytkowania. W ofercie firmy znajdziesz rozwiązania dopasowane do niemal każdej potrzeby oraz miejsca instalacji. Wieloletnie doświadczenie i międzynarodowa renoma dają pewność niezawodności, a także efektywności urządzeń.