UM Tarnowskie Góry: Tarnowskie Góry Walia: drugi początek współpracy

2 min czytania

Pięknie tu u Was, na pewno wrócimy tu, ale na znacznie dłuższą wizytę powiedział Mark Drakeford , premier Walii po po dzisiejszych odwiedzinach w Zabytkowej Kopalnia Srebra. Walijska delegacja przyjechała na Śląsk, aby podpisać z Marszałkiem Województwa Śląskiego umowę o współpracy.

Jej najważniejszym ogniwem będą obiekty wpisane na Listę światowego Dziedzictwa # UNESCO, czyli tarnogórsko-bytomsko-zbrosławickie zabytki pogórnicze po naszej stronie oraz krajobraz przemysłowy Blaenavon w Walii.

Tarnowskie Góry i Walię łączy wiele to od Was przypłynęła do nas pierwsza maszyna parowa. Wykonano ją w hucie Penydarren w mieście Merthyr Tydfil w Walii wskazał Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej witając gości w Kopalni.

Mam nadzieję, że teraz czas na drugie otwarcie naszej współpracy dodał Arkadiusz Czech burmistrz Tarnowskich Gór.

Po południu w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Województwem Śląskim, a Welsh Government , czyli walijskim rządem.

Memorandum pomiędzy naszym regionem, a rządem Walii otwiera wiele dróg współpracy, których wspólnym mianownikiem jest proces transformacji, który Walijczycy mają już za sobą, odnosząc przy tym wielki sukces, natomiast Województwo Śląskie jest w centralnym jego punkcie powiedział przy tej okazji marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Pierwsze tego typu porozumienie podpisano w 2002 roku. Nowa umowa jest odpowiedzią na ewoluujące konteksty polityczne i gospodarcze i ma na celu wykorzystanie wspólnych cech oraz potencjału Województwa Śląskiego i Walii do budowania silnych, wzajemnych relacji.

Autor: krystian