na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Tarnowskich Górach złożył się m.in. wojskowy capstrzyk, apel pamięci, msza święta, składanie kwiatów, śpiewanie hymnu, a także rajd nordic walkingowy i bal kostiumowy.

– 105 lat temu, po ponad 130 latach zniewolenia, odrodziło się Państwo Polskie. Nasze państwo. Dla jego niepodległości w tamtych czasach zjednoczyły się wszystkie główne siły polityczne – wskazał podczas piątkowego uroczystego capstrzyku na cmentarzu wojennym Arkadiusz Czech.
Burmistrz Tarnowskich Gór dodał, że nasi przodkowie walcząc razem zdobywali wolność, a potem wspólnie tę wolność utrzymywali. Jego zdaniem współcześnie taka zgoda też jest możliwa.
– To zgoda polskich elit politycznych doprowadziła do przystąpienia Polski do NATO oraz Unii Europejskiej – wspomniał w towarzystwie licznych delegacji wojska, straży miejskiej, pożarnej, harcerzy, innych służb mundurowych oraz samorządowców i mieszkańców. Zdaniem burmistrza dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie i możemy o sobie decydować, ale patrząc na tragiczne doświadczenia naszych ukraińskich sąsiadów, widzimy, co oznacza bycie poza strukturami bezpieczeństwa, bez integracji z Unią.
– Pamiętajmy o tym każdego dnia. Doceniajmy dar wolności, i budujmy naszą wolną Polskę. Jak nasi przodkowie – razem! – zaapelował.
Uroczysty przemarsz ulicami miasta oraz wojskowy capstrzyk na cmentarzu wojennym tradycyjnie rozpoczął tarnogórskie obchody Święta Niepodległości.

Dzień później świętowanie rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tradycyjnie już, złożono kwiaty pod tablicami ku pamięci ofiar Katynia, powstańców śląskich, ofiar obozów oraz tarnogórskiej Solidarności. Uroczystości towarzyszył występ Tarnogórskiej Orkiestry Dętej.

– Dziękuję, że w dniu naszego narodowego święta, święta Niepodległej, jesteśmy tu razem. Życzę wszystkim Państwu, aby wolna Polska zawsze była miejscem szczególnym dla każdego z nas i jednocześnie by była miejscem naszym, WSPÓLNYM – powiedział burmistrz Czech. 
W chwilę później, dokładnie w samo południe wszyscy, którzy pojawili się na Rynku , wspólnie odśpiewali hymn Polski. Jak przyznawali – to wyjątkowa chwila i niezwykłe uczucie.

Tradycyjnie już przy okazji Święta Niepodległości Burmistrz Tarnowskich Gór wręczył wieczorem w Pałacu w Rybnej Srebrne Skrzydła, czyli nagrody przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.

W tym roku wręczył je aż dwie! Pierwsza powędrowała do Andrzeja Kanclerza za wykorzystywanie talentu literackiego na rzecz rozwoju kultury regionalnej, druga nagroda trafiła na ręce Barbary Gierak-Pawlak reprezentująca I LO Sempa za tworzenie atmosfery przychylnej rozwojowi osobowościowemu młodych pokoleń tarnogórzan w 100-lecie istnienia!
Uroczystość uświetnił fantastyczny występ Orkiestra dziecięco- młodzieżowa ” Śląskie Smyki”.

Także 11 listopada prawie 40 kijkarzy z klubu NORDICUS Strzybnica odliczyło z okazji Święta Niepodległości do …jedenastu, po czym wyruszyło na 11-kilometrowy Marsz Niepodległości po lasach strzybnicko-pniowieckich. Przerwa w chodzie odbyła się pod pomnikiem pamięci między Strzybnicą i Pniowcem, gdzie przebrani w biało-czerwone stroje sportowcy odśpiewali hymn. To się nazywa świętowanie na sportowo!

Dzień wcześniej w Hotelu Opera stowarzyszenie Góry Kultury po raz kolejny zorganizowało potańcówkę w stylu retro. Tym razem imprezę opanowały stroje z lat 20. i 30.