Policjanci wspólnie z pracownikami Fundacji „Czas Wolności” rozmawiali z uczniami tarnogórskich szkół średnich na tematy związane z zjawiskiem „handlu ludźmi”. Kilkaset uczniów mogło dowiedzieć się, jak dochodzi do procederu, w którym wykorzystywane w różny sposób osoby zarówno dorosłe, jak i dzieci, znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Chodzi głównie o wyzyskiwanie do niewolniczej pracy na terenach całej Europy.
W ubiegłym tygodniu w dniach od 8 do 10 listopada na terenie kilku tarnogórskich szkół średnich odbywały się spotkania, których głównym prelegentem byli przedstawiciele Fundacji „Czas Wolności”. Czynny udział w wydarzeniu wzięła również policyjna profilaktyk st. asp. Małgorzata Bednarska.
Prowadzący spotkanie przybliżyli młodzieży, na czym polega „handel ludźmi” oraz czym kierują się sprawcy, podczas werbowania do ciężkiej, niewolniczej pracy, a także jakie zagrożenia płyną z tego procederu. Prelegenci zwrócili także uwagę, że zjawisko to nie dotyczy tylko i wyłącznie niewolniczej pracy, ale na niebezpieczeństwo narażone są również dzieci, gdyż to zjawisko ściśle związane jest z seksbiznesem.
Młodzi ludzie często w okresie wakacyjnym, ale nie tylko, szukają pracy. Często decydują się na wyjazd za granicę. Aby znaleźć odpowiednią dla siebie branże, kontaktują się z różnego rodzaju pośrednikami, którzy nie do końca mogą być godni zaufania i uczciwi. Dlatego prowadzące prelekcje wskazali młodzieży podstawowe zasady, czym należy się kierować przy zawarciu poszczególnych umów oraz jak nie dać się wciągnąć w wir, związany z załatwieniem wyjazdu za granicę. Na koniec spotkania przedstawione zostały podstępne metody działania osób, które za wszelką ceną, będą chciały zwerbować młodych ludzi do przymusowej pracy za granicą.
Jedną za gałęzi pracy fundacji jest pomoc osobom, które stały się ofiarami „handlu ludźmi”. Dlatego wszystkich, którzy doświadczyli tego zjawiska, zachęcamy do współpracy z policjantami i fundacją, aby razem przeciwdziałać nieodpowiednim praktykom, po to, by każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł czuć się bezpiecznie.