UM Tarnowskie Góry: Jak skutecznie chronić zieleń w czasie inwestycji? Mamy wytyczne!
Chcemy, by dzięki tym wytycznym, rośliny nie były niszczone i by jak najmniej musiało zostać usuniętych z powodu prowadzonych inwestycji mówi Burmistrz Arkadiusz Czech. Właśnie podpisał zarządzenie wprowadzające wytyczne, jak chronić drzewa, krzewy i tereny zielone w czasie inwestycji w naszym mieście. Wejdą w życie 1 czerwca.
Nie każda miejscowość takie wytyczne ma. Wprowadziły je duże miasta, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice. Teraz mają też Tarnowskie Góry.
Zarządzenie Burmistrza w sprawie ochrony zieleni w czasie inwestycji opiera się na Standardach ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym” opracowanych w 2021 roku przez ekspertów z Fundacji Ekorozwoju oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Standardy w naszym mieście wejdą w życie 1 czerwca. Do tego czasu odbędą się m.in. szkolenia dla pracowników. Pierwsze już za nami. Na warsztatach ze współtwórcą Standardów Piotrem Tyszko-Chmielowcem i Zofią Gagoś szkolili się już m.in. pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Straży Miejskiej, Wydziałów: Inwestycji, Urbanistyki, Kultury, Turystyki i Promocji, Zarządu Nieruchomości Tarnogórskich (na zdjęciu).
Dla kogo są Standardy ochrony zieleni?
Przyjęte zarządzenie dotyczy zarówno gminnych inwestycji, jak i robót prowadzonych przez inne podmioty na terenach należących do gminy.
Z wytycznych podanych w zarządzeniu Burmistrza oraz Standardów Fundacji EkoRozwoju i SAK będą korzystać wszyscy, którzy inwestycją na terenach należących do miasta się zajmują:
- inwestorzy (zarządcy terenów, inspektorzy nadzoru),
- projektanci (wszystkich branż),
- wykonawcy (kierownik budowy, kierownik robót wszystkich branż).
Standardy dotyczą obszaru, na którym trwają prace, oraz terenu, na który te prace mają wpływ.
Obowiązki przestrzegania zasad dbania o zieleń, drzewa, krzewy oraz zachowania jak największej liczby drzew i krzewów na terenach gminnych w ramach inwestycji będą wpisane w każde warunki zamówienia (Specyfikacja Warunków Zamówienia SWZ) publikowane przez Urząd Miejski lub jednostki miejskie.
Co zapisano w Standardach ochrony zieleni?
Publikacja zawiera bardzo szczegółowe opisy chronienia roślin. Wśród nich są takie:
- Zanim wykonawca rozpocznie prace, powinien wykonać inwentaryzację zieleni. Spis ma uwzględniać m.in. gatunek, wysokość, obwód, stan zdrowia drzew i krzewów. Na tej podstawie powstanie Projekt Ochrony Zieleni (POZ).
- W POZ należy stosować przede wszystkim takie rozwiązania, by drzewa miały optymalne warunki oraz by drzewom nie szkodzić. Jeśli pomimo starań drzewa nie uda się zachować, należy posadzić nowe drzewa. Również wtedy, gdy zezwolenie na usunięcie drzew nie nakłada takiego obowiązku. Nowe drzewa należy sadzić w pierwszej kolejności na terenie, z którego zostały usunięte.
- W czasie prac należy chronić korzenie drzew przed uszkodzeniem, przesychaniem i niską temperaturą. Jeżeli wykopy nie zostaną zakryte tego samego dnia, należy korzenie osłonić matami z geowłókniny, juty lub ekranami z desek.
- W okresie wegetacji rośliny należy podlewać.
- Nie wolno wycinać tzw. korzeni żywicielskich.
- Gałęzie, które mogą kolidować z wykonywanymi pracami, należy podwiesić, a nie ścinać.
- Jeśli to konieczne, pnie należy zabezpieczyć: otoczyć deskami, jutą lub matą słomianą, min. do wysokość 1,5 m.
- Jeśli korzenie zostaną uszkodzone, należy: uciąć korzeń tam, gdzie zaczyna się część zdrowa (żywa), zabezpieczyć ranę preparatem bakteriobójczym, przysypać korzenie ziemią bardziej zasobną.
- Po zakończeniu prac należy tren przywrócić do stanu pierwotnego i pielęgnować (wraz z pierwszym koszeniem) wszystkie trawniki, usunąć niepotrzebną ziemię.
Zarządzenie Burmistrza
bip.tarnowskiegory.pl/a,94494,zarzadzenie-nr-23232023-burmistrza-miasta-tarnowskie-gory-z-dnia-21022023-roku-w-sprawie-ochrony-zie.html
Tak wyglądają plansze instrukcje dla prowadzących inwestycje na terenach należących do gminy.
Autor: krystian