Frezowanie metalu

Maszyny CNC są niezwykle przydatne w niemal każdej branży. Pozwalają one na obróbkę skrawaniem, w wyniku której powstają nawet najbardziej skomplikowane kształty. Drugą wyjątkową zaletą nowoczesnych technologii jest możliwość pracy na wielu materiałach. I to nawet takich, które nie wydają się możliwe do precyzyjnego skrawania przy użyciu dużej siły.

Rodzaje obróbki CNC

Dwie metody obróbki są szczególnie często stosowane. Pierwsza z nich, toczenie, służy tworzeniu kół zębatych, pierścieni, przekładni, śrub, wałów, łożysk, tłoków i tym podobnych elementów. Z kolei frezowanie aluminium przydaje się podczas produkcji wyjątkowo precyzyjnych detali, a także robienia na ich powierzchni kanalików i wyżłobień.

Najpopularniejsze materiały poddawane obróbce CNC

Na tych przykładach doskonale widać, że toczenie i frezowanie najczęściej wykonuje się na metalu. O jakich konkretnie typach mowa? To przede wszystkim:

– Stal nierdzewna. Stosowana zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Ze względu na swoje walory tworzy się z niej również elementy dekoracyjne. W każdym przypadku do uzyskania kształtu potrzeba wysokiej jakości obróbki.

– Stal węglowa. Cechuje się bardzo dobrym stopniem obrabialności, a jednocześnie zachowuje ponadprzeciętną wytrzymałość.

– Aluminium. Kolejny powszechnie wykorzystywany materiał. Frezowanie aluminium pozwala uzyskać części samochodowe, rowerowe oraz samolotowe. A to tylko niektóre popularne zastosowania.

Do tego dochodzą jeszcze różne stopy stali, a nawet metale nieżelazne, jak np. miedź czy nikiel. Frezowanie metalu przy użyciu komputerowo sterowanych maszyn poradzi sobie z dowolnym materiałem znajdującym się w tych kategoriach.

Nie można nie wspomnieć jeszcze o tworzywach sztucznych. W tej kwestii obróbka CNC również nie ma wielu ograniczeń. Wśród nadających się do frezowania czy toczenia materiałów warto wymienić tworzywa konstrukcyjne, a więc polietylen, tekstolit, poliamidy, teflon, a nawet polieteroeteroketon i żywice epoksydowe.

A co z miękkimi surowcami?

Wreszcie przechodzimy do materiałów, które kojarzą się raczej z tradycyjnymi metodami obróbki. Wynika to z ich plastyczności i łatwemu poddawaniu się zabiegom ręcznym, takim jak piłowanie czy wiercenie. Tymczasem urządzenia do frezowania aluminium poradzą sobie z nimi równie dobrze – jeśli nie lepiej. Drewno, produkty drewnopochodne i drewniane półprodukty są doskonałym przykładem wszechstronności obróbki CNC. Nie trzeba martwić się o ich zniszczenie. Wystarczy prawidłowo ustawić parametry pracy maszyny, aby pozyskać potrzebne kształty.

Gdzie wykonać frezowanie metalu?

Niezależnie od surowca, który ma zostać poddany obróbce, należy użyć wysokiej jakości narzędzi, a także mieć odpowiednie umiejętności zapewniające pomyślną realizację. Jak więc łatwo się domyślić, warto powierzyć frezowanie metalu profesjonalistom.

Szczególnie polecamy uwadze ofertę marki Sacher. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala podjąć się każdego zadania. Podczas kontaktu z przedstawicielami firmy można otrzymać więcej informacji dotyczących współpracy i wyceny. Z pewnością zadowoli ona nawet najbardziej wymagających.