Iga Świątek - podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 był wyjątkowy w wykonaniu Igi Świątek. Polka przede wszystkim awansowała na pierwsze miejsce w rankingu WTA, a także wygrała dwa prestiżowe turnieje wielkoszlemowe, a w jednym zakończyła rywalizację na półfinale. Iga Świątek ponadto pobiła kilka historycznych rekordów. Bardzo trudnym zadaniem jest wskazanie jednego największego sukcesu reprezentantki Polski osiągniętego w 2022 roku.

Objęcie prowadzenia w rankingu WTA

Warto wiedzieć, że Polka 2021 rok zakończyła na dziewiątym miejscu w rankingu WTA. Iga Świątek po świetnym początku sezonu awansowała na drugie miejsce. Z kolei w momencie, gdy niespodziewanie karierę zakończyła Ashleigh Barty, dnia 4 kwietnia została pierwszą Polką na czele zestawienia. Następnie systematycznie umacniała swoją przewagę nad resztą stawki, by ostatecznie zakończyć rok z ogromną przewagę nad wiceliderką.

Rekordy pobite przez Igę Świątek w 2022 roku

Iga Światek w 2022 roku odniosła aż 47 zwycięstw na twardych kortach. Jest to zatem szósty wynik w XXI wieku. Więcej zwycięstw w jednym sezonie na wspomnianych twardych kortach odniosły tylko Kim Clijsters (59 w 2003 roku i 51 w 2005 roku), Lindsay Davenport (49 w 2001 roku), Jelena Janković (50 w 2008 roku) oraz Agnieszka Radwańska (52 w 2013 roku). Ponadto Polska tenisistka wygrała w 2022 roku 67 spotkań. W XXI wieku lepszymi wynikami mogą poszczycić się tylko dwie zawodniczki. Serena Williams w 2013 roku wygrała 78 meczów, a Viktoria Azarenka w 2012 roku odniosła 68 zwycięstw. Polka zagrała też w 9 finałach w 2022 roku. W XXI wieku lepszy wynik w tym aspekcie osiągnęła tylko Amerykanka Serena Williams, która w 2013 roku zagrała w 13 finałach. Iga Świątek może również pochwalić się najdłuższą serią zwycięstw w XXI wieku. Reprezentantka Polski od 22.02 do 2.07 wygrała 37 spotkań z rzędu.

Wielkoszlemowe Australian Open

Polka w pierwszym wielkoszlemowym turnieju w 2022 zakończyła rywalizację dopiero w półfinale. Od Igi Świątek lepsza okazała się Amerykanka Danielle Collins, któa wygrała w dwóch setach 6:4, 6:1.

Wielkoszlemowe French Open

Świątek powtórzyła wynik z 2020 roku i wygrała turniej rozgrywany na kortach Rollanda Garrosa. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w wielkim finale pokonała Coco Gauff dwóch setach 6:1, 6:3. Dzięki temu zarobiła 2 326 586 dolarów.

Wielkoszlemowy Wimbledon

Niestety w trakcie Wimbledonu została przerwana passa 37 zwycięstw z rzędu Igi Świątek. Od reprezentantki Polski lepsza okazała się Alize Cornet, która ostatecznie wygrała w dwóch setach 6:4 i 6:2. Więcej informacji na temat Wimbledonu znajdziesz tutaj: https://www.tenisbydawid.pl/faworyci-do-wygrania-wimbledonu-2023/.

Wielkoszlemowe US Open

Polka w 2022 roku po raz pierwszy wygrała US Open. W wielkim finale pokonała Ons Janeur w dwóch setach 6:2 i 7:6.

Warszawa (WTA 250)

Iga Świątek wystąpiła tylko w jednym turnieju w Polsce. Niestety na kortach Legii w Warszawie odpadła już w ćwierćfinale. Polka przegrała w ćwierćfinale z Caroline Garcią w trzech setach 1:6, 6:1, 4:6.

WTA Finals

Iga Świątek sezon 2022 zakończyła turniejem WTA Finals. W półfinale od Polki lepsza okazała się Aryna Sabalenka, która wygrała w trzech setach 6:2, 2:6, 6:1.