W sobotę Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco odwiedzili uczestnicy konferencji naukowej pt. „Aleksander von Humboldt we Frankonii, na Śląsku i w Polsce” organizowanej w Ozimku. Wśród gości znalazła się Dorothée-Isabell Freiin von Humboldt-Dachroeden, reprezentantka rodziny Humboldt i prapraprawnuczka brata wybitnego naukowca.

Wizyta w Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa Unesco uczestników konferencji naukowej pt. „Aleksander von Humboldt we Frankonii, na Śląsku i w Polsce” miała miejsce w sobotę 17 września. Impreza towarzysząca Świętu Mostu i Żelaza odbyła się w Ozimku. Jednym z prelegentów był Zbigniew Pawlak, Prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który opowiadał m.in. o tarnogórskich obchodach z okazji rocznicy urodzin i pobytu Humboldta w Tarnowskich Górach, w Mieście Gwarków oprowadził z kolei gości po kopalni i mieście.
– Nie przypadkiem Humboldt w Wiedniu spędził jeden dzień, a u nas cały miesiąc! – wskazywał Pawlak opowiadając o wizycie wybitnego przyrodnika, podróżnika i geografa w Srebrnym Mieście. Przypomnijmy: podczas swoich licznych wypraw na Śląsk Humbolt skuszony m.in. maszyną parową w Królewskiej Kopalni Fryderyk przebył do Tarnowskich Gór w grudniu 1792 roku i został na miesiąc.
Teraz miasto odwiedziła, razem z członkami Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi – SDMP Dorothée-Isabell Freiin von Humboldt-Dachroeden, reprezentantka rodziny Humboldt i prapraprawnuczka brata wybitnego naukowca. Na miejscu dowiedziała się m.in. o fakcie, że jej krewny przyczynił się m.in. do założenia tarnogórskiej Górnośląskie Szkoły Górniczej. Niestety, mimo długiego pobytu nie wpisał się on od Złotej Księgi Królewskiej Kopalni Fryderyk