Ubezpieczenie samochodu - sprawdź, jak wybrać dobrą ofertę

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z wieloma korzyściami, jednak nie można zapominać o obowiązkach. Należy do nich między innymi zawarcie umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Można również zdecydować się na inne formy ochrony, jednak one są już dobrowolne. Jakie ubezpieczenie auta będzie dla nas najlepsze? Podpowiadamy.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Każdy posiadacz samochodu zgodnie z prawem musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Taka forma chroni nas w przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcami wypadku, a w jego konsekwencji - osoba z zewnątrz poniosła szkodę. Jeżeli mamy zapewnione takie ubezpieczenie samochodu nie będziemy musieli wypłacać kwoty z własnych środków. Zrobi to za nas towarzystwo ubezpieczeniowe.

W praktyce polisa chroni zatem obu uczestników szkody. Sprawca nie musi jej likwidować wydając swoje oszczędności, zaś poszkodowany otrzyma odpowiednią kwotę bez konieczności dochodzenia swoich praw nawet przed sądem. Będąc posiadaczem auta możemy również zdecydować się na dodatkowe formy ubezpieczenia. Wielu ekspertów radzi, aby wykupować je w jednym towarzystwie, co może zminimalizować koszty.

Czym jest ubezpieczenie AC oraz NNW?

Ubezpieczenie AC, inaczej nazywane Autocasco zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia naszego auta. W Polsce z takiej formy zabezpieczenia korzysta co czwarta osoba. Przyda się ono, jeżeli wjedziemy w krawężnik i obijemy sobie zderzak lub w przypadku sił natury w wyniku pożaru czy zalania. Autocasco obejmuje również kradzież auta. Trzeba jednak pamiętać, że taka ochrona nie jest dostępna dla każdego samochodu.

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu stosunkowo starego rocznika to musimy liczyć się z tym, że nie będzie można dla niego wykupić AC. Każdy ubezpieczyciel sam wyznacza jednak wiek graniczny auta. Zakres ochrony ustalany jest indywidualnie pomiędzy właścicielem samochodu a towarzystwem ubezpieczeniowym. Pierwsza strona musi określić udział własny w szkodzie czy sposób jej likwidacji. Ma to duży wpływ na wysokość składki, lecz również zakres ochrony. Warto jest być w posiadaniu ubezpieczenia Autocasco, ponieważ w wielu przypadkach może zaoszczędzić nam wydawania dużych kwot na naprawy.

Z kolei ubezpieczenie NNW jest kolejną bardzo popularną ochroną. Świadczenie z takiej polisy otrzymujemy w przypadku odniesieniu trwałego uszczerbku na zdrowiu. To także sposób na zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci kierowcy. Niewątpliwą zaletą takich polis jest fakt, że można mieć ich wiele i możemy otrzymywać z nich wypłaty należnych kwot.