Malowanie kredą, sadzenie 50 dębów, sianie łąki kwietnej, sprzątanie, konkurencje ekologiczno-sportowe (np. kręgle do butelek pet) i eko-koszykówka czyli rzucanie śmieci do kosza na odległość to tylko niektóre z atrakcji wczorajszego pikniku ekologicznego w parku przy ul. Morcinka w Starych Tarnowicach. Impreza w ramach cyklu pt. “Czyste, Zielone Miasta” skierowana do uczniów miejscowych szkół i mieszkańców została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Akcja, pokazywana przez cały dzień na antenie Polsatu News, nie ograniczyła się jednak tylko do udziału uczniów z SP 15 i 8 oraz przedszkolaków z przedszkola i żłobka Ego. Na miejscu pojawili się także podopieczni z miejskiego Centrum Aktywności Seniorów – CAS oraz Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
– Sadzonki, które dostaliśmy od Nadleśnictwa Brynek będą początkiem naszego, planowanego od dawna ogrodu – powiedzieli podopieczni CAS, którzy zasadzili kilka z 50 dębów, ze sobą wzięli natomiast kilka sadzonek iglaków i brzózki.
Z podobnymi “prezentami” wrócili do szkoły uczniowie.
– Takie lekcje są o niebo lepsze niż tradycyjne, w klasach – przyznali zgodnie uczniowie “Piętnastki”, którzy – podobnie jak ich koledzy ze szkoły podstawowej nr 8 wzięli udział w lekcji w ogrodzie deszczowym, gdzie uczyli się jak oszczędzać wodę.
– Lepiej kąpać się pod prysznicem, zbierać deszczówkę, a do mycia naczyń używać zmywarki. I to koniecznie załadowanej na końca! – odpowiadali po zajęciach przygotowanych przez PWiK Tarnowskie Góry.
Abt połączyć przyjemne z pożytecznym w zbieraniu śmieci można było rywalizować na czas i zawartość worków. Nagrodą były prezenty od firmy Remondis. Ponadto wielu uczniom podobały się kręgle w postaci zużytych, plastikowych butelek wodą.
Miejsce imprezy nie zostało wybrane przypadkowo. Park przy ul, Morcinka to miejsce, które sukcesywnie zazielenia się już od kilku lat. Przy wybiegu dla psów mieszkańcy zasadzili w 2020 roku w ramach Tarnogórskiego Święta Drzewa 35 akacji, klonów, brzóz i lip , kolejnych 30 grabów kolumnowych oraz brzozy pospolite pojawiły się na skwerze dzięki tarnogórskiemu Hufcowi ZHP. Miasto nasadziło tam w tym roku kolejne drzewa.
– Teren cały czas zmienia swoje oblicze na lepsze czyli bardziej zielone – podobnie jak i całe miasto – wskazał Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór dodając, że tylko wiosną tego roku w mieście zasadzono 250 drzew i krzewów, w ubiegłym w różnych miejscach miasta pojawiło się w sumie 304 nowych drzew, 345 krzewów, 914 róż okrywowych, 265 krzewów róż i 1078 bylin.
Na dodatek bieżący rok upływa w Tarnowskich Górach pod znakiem jabłoni. Wszystko przez “Piękną z Rept”, tarnogórską (Repty Śląskie to najstarsza dzielnica miasta) odmianę jabłka. 200 jej sadzonek w ramach “Wyborów Pięknej z Rept” zostało rozdanych mieszkańcom 24 kwietnia.
– Miasto Gwarków to wizytówka Górnego Śląska, która bardzo często przeczy stereotypom związanym z naszym regionem – nie kopano u nas węgla, największym bogactwem jest woda, krajobraz nie jest usiany kominami i familokami, a drzewami właśnie – powiedział burmistrz Czech akcentując, że jednym z pionierskich, zastosowanym właśnie w Tarnowskich Górach, “zielonym” rozwiązaniem było założenie na początku XX wieku na terenach pogórniczych Parku Miejskiego. Na dodatek park ten, razem z 27 innym i obiektami pogórniczymi, znalazł się w tarnogórskim – jedynym na Górnym Śląsku – wpisie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
O tym, że nie jest on jedynym “ekologicznym” elementem wpisu opowiadał Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, główny autor wniosku:
– Kolejnym miejscem, gdzie natura zazębiła się z naszą górniczą przeszłością jest Park i Rezerwat Segiet, porośnięty trawami XIX-wieczny krajobraz pogórniczy czy Hałda popłuczkowa, gdzie rosną chronione prawem murawy galmanowe czyli porosty, które występują tylko na bogatym w metale podłożu.
Więcej o o programie czysta Polska można przeczytać na stronie www.programczystapolska.pl
Infografika programu czysta Polska. Kobieta sadzi drzewo klęcząc na trawie. Tekst: bądź w porządku dla planety. Dołącz do akcji sprzątania i sadzenia drzew w Twojej okolicy. Park przy ul. Morcinka 16 maja.
Więcej o tarnogórskim wpisie UNESCO czytaj tutaj.
————————

Piękna z Rept – jabłoń pamiętająca Donnersmarcków

Odmiana pochodzi ze Śląska z miejscowości Repty Śląskie, najstarszej dzielnicy Tarnowskich Gór. Została zasadzona pod koniec XIX wieku w ogrodzie przy pałacu rodziny Henckel von Donnersmarck przez Roberta Volknera, ówczesnego ogrodnika pałacowego. Odmiana zachwyciła go pięknym wyglądem jabłek, czemu zawdzięcza swą nazwę.

W okresie powojennym sadzona była także w Niemczech, ale na niewielką skalę. Aktualnie można ją traktować jako odmianę lokalną, ponieważ jej uprawa ogranicza się głównie do Śląska. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem odmianami dawnymi coraz chętniej jest sadzona także w innych rejonach.

Czyste, Zielone Miasta w Tarnowskich Górach